Yolumu Arıyorum

» Köşe Yazarları » Yolumu Arıyorum

Iraz Şensöz yazdı…

Bir sözlük hayal edelim. Yeni Şeyler Sözlüğü olsun adı. İki kelimeli bir sözlük. Hayatımıza giren yeni şeyler, onları yaratan kim ise onun ismini alır veya nerede üretilmişse orada konuşulan dilde bir isim koyulur ona. Bu böyledir. Biz de coğrafya olarak son yıllarda –belki teknoloji değil ama- mutlaka bir şeyler yarattık. Mesela acı. Mesela keder.

Bu sözlük “acı” ile başlamalı. Ben şöyle tanımlıyorum acıyı;

Acı: Bedenimizin bir yerinde ama en çok kalbimizin olduğu yerde duyulan sızı.

Yarattığımız bir şey daha var;

Keder: Acıdan farklı olarak uzun süren üzüntü.

Memlekette, dünyada olan bitenler öylesine yaralıyor ki kalbimi, iyileşmek için içe dönme, sessizlikte yalnız kalma, küçük boyutta da olsa inzivaya çekilme ihtiyacı duyuyorum.

Sadece kendimle ilgilenmek istiyorum. Olan biteni görmezden gelmek için değil, dengemi geri kazanmak için. Ruhsal dengesi olmayan birinin ne kendine ne çevresine faydası olacaktır.

Yumuşak bir müzik veya doğa sesleri açıyorum. Hiçbir şey yapmadan oturuyorum. Yalnız başıma, sessizce… Buna meditasyon deniyor. O kadar iyi geliyor ki…

Dünyadaki varlığımı hatırlamak için sessizliğin derinliğine ihtiyaç duyuyorum çünkü hayat çok gürültülü, boğucu ve zor. Çünkü varlığımızı bize unutturmaya yemin etmişler.

Biz de direnmeye yeminliyiz.

Herkesin direnme yöntemi farklı. İnsan kalmak, bunun için çabalamak ne büyük onur. En çok böyle insanları görünce kalbim sızlıyor.

İnsan kalmaya çalışıyoruz işte.

Dünya tuhaf, kişisel olarak da tuhaf bir dönemden geçiyorum. 2024 hastalıklarla başladı. İç hesaplaşmalarla devam ediyor. Ne zor böyle bir memlekette hayatta kalmak. Öyle değil mi?

Yolumu arıyorum dedim. Ben onunla dertleşince, çok sevgili arkadaşım Şehnaz sosyal medyada okuduğu kısa bir metni hatırlattı bana. Kısaca “Geçmek zorunda olduğun bir çöldesin” diyordu metin. Öyle miyim? Çöl… Ne acayip metafor. İnsan kendini çölde hissedince bu sonsuz kum tepelerinden hiç kurtulamayacakmış gibi gelmiyor mu?

Yolumu arıyorum. Aradığım şeyin yolun kendisi olduğunu bilerek…

Yolumu arıyorum. Hayatın bana söylediği şeylere kulak kesilerek…

Yolumu arıyorum. Ağlayarak, gülerek, acı çekerek…

Yolumu arıyorum. Acı ve keder hep başucumda…

Yolumu arıyorum. Çölde yürümeye çalışarak…

Yolumu arıyorum.