İstanbul, Ankara Tamam.. Peki ya İzmir..?

» Köşe Yazarları » İstanbul, Ankara Tamam.. Peki ya İzmir..?

Nurettin Sönmez yazdı

Seçim sonrasında CHP’de değişim tartışmalarını başlatan ve öncülüğünü yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladığı yol haritasıyla, tercihini İstanbul’dan yana kullanmış ve bir kez daha belediye başkanlığına aday olacağının sinyalini vermişti.

Ekrem İmamoğlu o gün düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin “Adaylığınızı ilan ettiniz. Adaysanız diğer ilçelerdeki adaylarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?” şeklindeki sorusu üzerine “Adayım demedim, yola çıkıyorum” yanıtı vermişti.

O gün bu cevap, İmamoğlu’nun, PM iradesini de dikkate alıp “adayım” demeyerek, bir anlamda parti hukukuna uygun hareket ettiği şeklinde yorumlanmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 23 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “İBB Başkanlığı’nda bir aday arayışımız yoktur, adayımız İmamoğlu’dur” demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Belediye Başkan adaylığı için herhangi bir arayışlarının söz konusu olmadığını, İBB Başkan adaylarının Ekrem İmamoğlu olduğunu söylemişti.

CHP’nin İstanbul adayı resmen açıklanmış oldu.

***

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da geçtiğimiz günlerde bir kez daha aday olmak istiyorum açıklaması yapmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 100. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Ankara Beytepe’deki CHP 100. Yıl Hatıra Ormanı’nın açılışında, gazetecilerin sorusu üzerine Mansur Yavaş’ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladı.

Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için “Hem başkanımızdır, hem de 2024’de adayımızdır” dedi.

Böylelikle CHP’nin Ankara adayı da resmen açıklandı.

***

Peki, ya İzmir..?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de devam etmek istediğini açıkladı. “Az da olsa eksik kalan işlerimiz var, onları tamamlamak istiyorum” dedi.

Ama ne Genel Başkan’dan ne parti merkezinden henüz Tunç Soyer ile ilgili bir açıklama yok.

Parti yöneticileri katıldıkları tüm TV programlarında kendilerine bu yönde yöneltilen sorular karşısında, ısrarla İzmir için Tunç Soyer’in ismini telaffuz etmekten kaçınıyorlar.

Eren Erdem geçtiğimiz akşam TV 100’de katıldığı programda, İstanbul için Ekrem İmamoğlu ve Ankara için Mansur Yavaş ismini açıkça dillendirmesine rağmen, Tunç Soyer’in adını bile anmadı.

Programda ısrarla “İzmir adayı Tunç Soyer mi?” diye soruldu, Eren Erdem soruları geçiştirdi.

Anlaşılan o ki, Genel Başkan henüz İzmir için kararını vermemiş.

Ve galiba başka bir aday arayışı içinde.