TİP’in Can Atalay için başlattığı ‘Özgürlük Yürüyüşü’nün üçüncü günü!

» Gündem » TİP’in Can Atalay için başlattığı ‘Özgürlük Yürüyüşü’nün üçüncü günü!

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP), Yargıtay tarafından Gezi Davası’nda aldığı hapis cezası onanan isimlerden TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmemesi nedeniyle başlattığı ‘Özgürlük Yürüyüşü’nde üçüncü güne girildi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), aralarında TİP Milletvekili Can Atalay’ın da bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesine karşı Hatay’dan Ankara’ya yürüyüşünü 1 Ekim Pazar günü başlattı.

“ZEYTİNLİKLER KAMULAŞTIRMA YOLUYLA İMARA AÇILDI”

Üçüncü gün öncesinde yayımladığı video ile gündemlerini aktaran TİP Genel Başkanı Erkan Baş, şunları söyledi:

“Bugün gündemimizde Hatay’da deprem sonrasında devletin, iktidarın yaptıkları ve yapmadıkları var.

Tarihin en büyük yıkımlarından birini yaşayan Hatay, ‘özel afet bölgesi’ ilan edilmedi.

Bu kent için özel hiçbir ödenek ayrılmadı ama ne yapıldı? Sadece Hatay’da 18 mera, orman, vasıflı alan, zeytinlikler kamulaştırma yoluyla imara açıldı.”

“HATAY’DA İKTİDARIN YAPTIKLARINI VE YAPMADIKLARINI ONLARDAN DİNLEYECEĞİZ”

Baş, sözlerine şöyle devam etti:

“Şöyle düşünebilirsiniz. ‘İnsanların zaten konut, barınma gibi sorunları varken tarımı sonraya bırakalım’ diye düşünmüş olabilir iktidar.

Ama başımıza ne geldiyse ‘Tam da bu yüzden geldi’ diyoruz. Bunlar arasındaki bütünlüklü bakışı sağlayamadığınızda, insanların hem yaşayabilecekleri hem insanca yaşayabilecekleri ve üretebilecekleri, hayatlarını idame ettirebilecekleri koşulları yaratamadığınızda çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Üstelik şunu biliyoruz. İktidar, depremi bahane ederek, örneğin zeytinlikleri talana açıyor.

Çünkü depremden önce de zeytinliklerin talan edilmesi için çeşitli uğraşları olmuştu. TMMOB’a bağlı mühendis odalarının daha önce yaptıkları açıklamalar, bizi bu konuda defalarca uyarmıştı zaten.

Gün boyu yurttaşlarımızla sohbet edeceğiz.

Hatay’da iktidarın yaptıklarını ve yapmadıklarını onlardan dinleyeceğiz.

Yapması gerekirken yapmadıklarını, yapamaması gerekirsen sadece rant uğruna, 3-5 kuruş daha fazla kazanmak için yapılanları hep beraber konuşmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Tele 1