Güvenlik ekipmanlarına müdahale mi edildi?

» Büyük Manşet » Güvenlik ekipmanlarına müdahale mi edildi?

Aydın’da KYK yurdunda yaşanan kazanın ardından güvenlik ekipmanlarına müdahale edilip edilmediği merak konusu oldu.

Aydın’daki öğrenci yurdunda gerçekleşen, bir öğrencinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasında, güvenlik ekipmanına müdahale edilmiş olabileceği ihtimali gündeme geldi.

KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda arıza yapan asansörde 16 kişi kalmış, kaza Zeren Ertaş’ın (22) sıkışarak ölmesiyle sonuçlanmıştı. Arızanın ardından Türkiye genelinde üniversite öğrencileri tarafından protestolar düzenlenirken, günlerdir kamuoyunun gündeminde olan konuda yetkililerin ihmalleri gündeme gelmişti.

10Haber’den Buse Çelebi’ye konuşan Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, Vali’nin açıklamasına değinirken, “15 kişi yerine 16 kişi bindi diye bir asansörün kayması diye bir şey olmaz. Güvenlik katsayılarına bakarak aşırı yük noktasında aşırı yük uyarısı devreye girer ve kapıyı açarak boşaltılmasını bekler. Kayma noktasında fren gibi güvenlik tertibatı devreye girer, sabit tutar asansörü” dedi. Yener, “böyle durumlarda ise güvenlik ekipmanlarına müdahale edilmiş olabileceğine dair bir ihtimal bulunduğunu” söyledi.

Güvenlik ekipmanlarının devre dışı bırakılmasının nedeninin ‘masraftan kaçınmak’ olduğunu ifade eden ve denetimlerde bu tarz durumlarla karşılaştıklarını belirten Yener, kontrol sensörleri iptal edildiğinde asansörün hareket edebildiğini aktardı.

Kaynak:T24