Erdoğan’dan 12. Kalkınma Planı paylaşımı

» Ekonomi » Erdoğan’dan 12. Kalkınma Planı paylaşımı

Sosyal medya hesabından 12. Kalkınma Planı ile ilgili paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi, 2028 yılı sonunda yüzde 4,7’ye geriletmeyi hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, “12’nci Kalkınma Planı döneminde ortalama yüzde 5 oranında istikrarlı ve dengeli bir büyüme hedefliyoruz. 2028’de 1 trilyon 589 milyar dolar milli gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından 12. Kalkınma Planı ile ilgili paylaşımda bulundu. Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, iş dünyasının katkılarıyla, ortak akılla hazırladıkları Kalkınma Planı’nı bugün Meclis’in takdirine sunacaklarını belirtti.

Erdoğan ortalama yüzde 5 oranında istikrarlı ve dengeli bir büyüme hedeflediklerini, enflasyonu 2028 sonunda yüzde 4,7’ye düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Erdoğan 5 yıllık kalkınma planının 5 ana eksenden oluştuğunu belirterek şunları söyledi;

“1- Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum.

2- İstikrarlı büyüme, güçlü ekonomi.

3- Yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim.

4- Afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre.

5- Adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında şöyle devam etti:

“12’nci Kalkınma Planı döneminde; ortalama yüzde 5 oranında istikrarlı ve dengeli bir büyüme hedefliyoruz. 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar milli gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçlıyoruz. Yılda ortalama yüzde 3 istihdam artışı sağlayarak dönem sonunda işsizliği yüzde 7,5 düzeyine indirmeyi öngörüyoruz. Mal ihracatını 375 milyar dolara yükselterek, turizm gelirlerinde 100 milyar dolar seviyesine çıkarak cari işlemler açığını sıfıra yakın bir seviyeye düşürmeyi amaçlıyoruz. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi, 2028 yılı sonunda yüzde 4,7’ye geriletmeyi hedefliyoruz. Türkiye Yüzyılı’na giden yolda devletimize ve milletimize rehberlik edecek 12’nci Kalkınma Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaynak: bloomberght.com