Ayşenur Arslan serbest bırakıldı

» Büyük Manşet » Ayşenur Arslan serbest bırakıldı

Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası, Halk TV’deki programı yayından kaldırılan ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan, gözaltına alınmıştı, ifadesi alınan Arslan serbest bırakıldı .

İfadesi alınan Ayşenur Arslan serbest bırakıldı.

Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan, ifadesi alınmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti.

Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası, Halk TV’deki programı yayından kaldırılan ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan, gözaltına alınmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Arslan hakkında “terör örgütü propagandası yapma” ve “suçu ve suçluyu övme” gerekçesiyle resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Sarıyer’deki evinde gözaltına alındı, ifadesi alınan Arslan serbest bırakıldı.

ADLİYEYE GETİRİLDİ!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “2 Ekim tarihinde Halk TV’de yayınlanan bir programda Ayşenur Arslan’nın 1 Ekim tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik  sarf ettiği sözlere ilişkin ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır” denildi.

gazeteci-aysenur-arslan-adliyeye-getirildi

NE OLMUŞTU?

Ayşenur Arslan, Halk TV’deki programda Ankara’daki saldırıya ilişkin şüphelerini dile getirmiş, sözleri sosyal medyada gündem olmuş ve hedef gösterilmişti.

Arslan, şu ifadeleri kullanmıştı:

Belki kendisini patlattı denilen kişi, terörist üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez.

Bana sorarsanız her şeye aykırı durup dururken kendini patlatmış. Ama esas olarak bu benim aklıma takılan şeylerden biri iddia edemem elbette.

Ama bir arabanın şoförü öldürülerek neden o kadar kolaydır ki kilidiyle açacaksınız düz kontak çalıştıracaksınız bombayı şey yapıp gideceksiniz.

Ankara’da bunu yapmak varken neden Kayseri’de birini öldürerek ben geliyorum bombalar sırtımızda tabanca belimizde mi, nedir yani?

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden Arslan’a destek: Gazetecilik suç değildir!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Halk TV’de yayınlanan programında yaptığı açıklamalar nedeniyle göz altına alınan Ayşenur Arslan’a destek mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi;

Gazeteci Ayşenur Arslan’ın, Halk TV’de yayınlanan Medya Mahallesi programında yaptığı açıklamalar nedeniyle evinden alınarak, terörle mücadele kapsamında sorgulanması kabul edilemez.
Arslan, programın yayından kaldırılması ve hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada programda sadece bir gazeteci olarak süreci sorguladığını ifade etmiştir. Programı sırasında “açıkça terörü lanetliyorum’ diyen gazeteci Arslan’ın gazetecilik mesleğini yaptığı için sorgulanması basın özgürlüğünü yok saymaktır.
Gazetecilerin ifade özgürlüğü ve demokrasi adına yaptıkları açıklamalar ve haberler suç olamaz!
Halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanamaz!
Bir kez daha tüm meslektaşlarımız adına haykırıyoruz:
Gazetecilik suç değildir!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti
Yönetim Kurulu