Dikkat! Her 100 hastadan 30’u uyuz

» Gündem » Dikkat! Her 100 hastadan 30’u uyuz

Dünyada artan uyuz vakaları, Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Uzmanlar, her 100 hastadan 30’unun uyuz salgınına yakalandığını belirtiyor.

Sağlık Bakanlığı uyuzla mücadele için bilim kurulu oluşturduğunu duyurdu. Ancak uyuz salgınına yakalanan hastalar, tedavi için verilen krem ve losyonların faydasız olduğu, uyuzda etkili ilaçların ise SGK’nın ödeme kapsamında bulunmadığından şikayetçi.

Yurttaşlar, bin TL civarındaki ilaçları cebinden ödemek zorunda kalıyor.

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı “Uyuz, hijyenik koşulların eksikliği nedeniyle oluşup insandan insana bulaşan bir hastalık. Biz bununla 4-5 yıldır mücadele ediyoruz” dedi.

“TÜM EVİ KAPLIYOR”

Uyuz hastalığının yüzeylerden bulaştığının altını çizen Kırımlı, “Bir evin içinde bir kişi uyuz olduğu zaman koltuktan ve eşyalardan diğer aile fertlerine ulaşabiliyor ve tüm evi kaplıyor” ifadelerini kullandı.

Kırımlı, uyuzun kükürt bazlı krem tedavisine ilişkin, “Bu kremin bütün vücuda düzgün uygulanması gerekiyor. Uygulama talimatları Türk Dermotoloji Derneği’nin sitesindeki rehberde yer alıyor. Yüzünüzden başlayarak tüm vücudunuzu kaplayacak şekilde sürülüyor. Elinizi yüzünüzü yıkarsanız da tekrar sürmeniz gerekiyor. Bunun üç gün boyunca kalması gerekiyor. Bu yüzden uygulaması zor. Hem kokusu hem de uygulama probleminden dolayı tam yapılamıyor” diye konuştu.

Krem tedavisinden sonra uyuzun yumurtalarının kaldığının altını çizen Kırımlı, “10 gün sonra tekrar atak oluyor. Bu yüzden de ev içinde yayılıyor. 

 Etkili bir ilacı var. O ilaç Türkiye’ye geç geldi. İlk olarak deprem bölgesinde dağıtıldı. Çünkü deprem bölgesinde çok yoğun bir uyuz salgını var” dedi.

Hapın antimikrobiyal özelliği olması nedeniyle birtakım yan etkileri olduğunu belirten Kırımlı, “İnsanlar bu ilacı doktor kontrolü olmadan para verip almasın. Bu ilacı SGK ödemiyor. İlacın geri ödeme kapsamına alınması lazım. Bin lira gibi bir ücreti var. Bir evde 4 kişi varsa o aile için tedavi, 4 bin TL’yi buluyor” dedi.

Kırımlı, vakaların deprem bölgesinde daha yaygın olduğunu vurgulayarak “Hijyen eksikliği büyük problem. Deprem bölgesinde insanlar kıyafetlerini yıkayamıyor. Deterjan, temiz su yok. Aileler 14-18 metrekarelik konteynerlerde bir arada kalıyor. Bu nedenle orada durum daha kötü. Hijyen meselesini çözmeden oradaki uyuz problemi çözülmez” ifadelerini kullandı.

5 YILDIZLI OTELLERDEN BİLE BULAŞIYOR

Son günlerde sıklıkla gündeme gelen uyuz vakalarıyla ilgili konuşan Prof. Dr. Gülsüm Gençoğlan, “Toplumun genel kesiminde bu kadar yaygın görülüyor olması, salgına yakın düzeyde bir artış olduğunun ipucu. 5 yıldızlı otellerden bile bulaşla gelen hastalarımız oluyor. Çocuklarda kremler dirençli, tekrar tekrar uyuz bulaşıyor. 4-6 ay bir türlü uyuzdan kurtulamayan aileler oluyor, dikkatli olmak lazım. Bazen utanıp uyuz olduklarını söylemiyorlar, eğer kontrol altına alamazsak çok yaygınlaşacak gibi görünüyor” dedi.

NE YAPILMALI?

Tedaviyi aldıktan hemen sonra hastanın, yaklaşık 1 aydır temas ettiği tüm kıyafetler, çarşaflar, havlular 60 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta mutlaka yıkanmalı. Eğer hasta buna dikkat eder, temizliği gerçekleştirirlerse, ilaçlarını önerilen şekilde kullanılırlarsa tekrar bulaş söz konusu değil.

Kaynak: Cumhuriyet