“Tunceli, katil faylarla çevrili”

» Büyük Manşet » “Tunceli, katil faylarla çevrili”

Prof. Dr. Naci Görür’ün ardından konuşan Tunceli TMMOB İKK Sekreteri Uğur Beycan açıklamalarla bulundu.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün “Tunceli’ye dikkat edin, bağırıyorum” diyerek Tunceli bölgesine dikkat çekmesi üzerine Tunceli TMMMOB İKK Sekreteri Uğur Beycan, Birgün’e açıklamalarda bulundu.

Beycan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Tunceli, Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattı arasında kalıyor. Bu iki fay hattı Tunceli ve çevre iller için ciddi anlamda tehlike arz ediyor. 7.2 üzeri bir deprem üretebilme potansiyeline sahip. Tabiri caizse katil faylarla çevrili. Henüz merkezi iktidar boyutunda kayda değer bir çalışma yok. Bugün merkezi iktidarla yerel yönetimlerin ortak çalışıp kent uzlaşısı altında kentlerimizi depreme hazırlamak gerekiyor”

“DAHA FAZLASI DA OLABİLİR…”

Şehirdeki esi binaların fazlalığına dikkat çeken Beycan, “Kent merkezinde 3600 bina bulunuyor bu binalardan 36’ısının yıkılacağını düşünüyoruz. Her bir yapıda 10 daire var olarak hesaplayın. 360 daire eder. 4 kişilik aileden 1440 kişi yapar şehir merkezi nüfusunu 36 bin olarak düşündüğümüzde bu büyük bir rakam. Bunun daha da fazlası olabilir. Maraş merkezli depremlerde bilimsel öngörüden çok daha fazla yer yerle bir oldu. 310 binadan 38 bin 500 ü yıkıldı. Bu oran yüzde 10 oldu. Bizim burada öngörümüz de yüzde 1-5 arasındaydı. Bunun nedeni de imara açılmaması gereken alanlar seçim yatırımı için imara açıldı. Mühendislik hizmeti görmemiş yapılar imar affı kapsamına alındı” dedi.