Tüm emekli maaşları değişiyor

» Ekonomi » Tüm emekli maaşları değişiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni bir intibak düzenlemesinin üzerinde çalıştıklarını ve emekli maaş hesaplamalarında değişiklik yapılacağını duyurdu. AKP’nin düzenlemeyi yerel seçimler öncesi yapacağı düşünülüyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin kabul edilmesi sonrasında 2 milyon 250 bin vatandaş emekli olurken, Türkiye’de toplam emekli sayısı 15 milyonu aştı. Çok sayıda emeklinin yüksek prim ödemesine […]

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni bir intibak düzenlemesinin üzerinde çalıştıklarını ve emekli maaş hesaplamalarında değişiklik yapılacağını duyurdu. AKP’nin düzenlemeyi yerel seçimler öncesi yapacağı düşünülüyor.

Çok sayıda emeklinin yüksek prim ödemesine rağmen düşük maaş bağlanması sonrası harekete geçildi.

YÜKSEK PRİM DÜŞÜK MAAŞ

YÜKSEK PRİM DÜŞÜK MAAŞ

Yıllarca asgari ücretin 2-3 katı maaş alan ve bu oran üzerinden prim ödeyen vatandaşlar, 7 bin 500 lira emekli aylığı bağlanmasına isyan ederken, beklenen haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi.

İNTİBAK DÜZENLEMESİ

İNTİBAK DÜZENLEMESİ

Bir süredir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında ortak bir çalışma yürütüldüğü ve emekli maaş hesaplamasında esas alınan prim tarihlerinin önemine yönelik yeni bir intibak düzenlemesine gidileceği iddiaları Bakan Işıkhan tarafından doğrulandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

“Emekli aylıklarına uygulanan normal artışlara ilave olarak yapılan seyyanen artışlar, 2000 öncesi aylıklara gelişme hızından pay verilmediğinden 2000 sonrası emeklilerle durumlarını eşitleyen intibak düzenlemesi, bayram ikramiyesi, alt sınır aylıklarının yükseltilmesi gibi pek çok düzenleme hayata geçirilerek çalışma hayatında sarf edilen emeklerin karşılığı olarak emeklilerimize yansıtılacak”

SEÇİM ÇALIŞMASI

SEÇİM ÇALIŞMASI

Emeklilerin yıllardır hayalini süsleyen değişikliğin, 31 Mart seçimlerinden önce hayata geçmesi ve AKP hükümetinin son aylarda düşük maaşlar ile kızdırdığı emekli vatandaşı bu şekilde ikna etmeye çalışacağı belirtilirken, düzenleme sonrası bütün emekli maaşlarında dikkate değer bir değişiklik yaşanması bekleniyor.

Kaynak: TELE 1