TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan ‘Suriyeli’ açıklaması

» Gündem » TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan ‘Suriyeli’ açıklaması

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Uluslararası Göç Akımlarındaki Artış Göz Önüne Alındığında İnsan Hakları Nasıl Güvence Altına Alınır?” konulu 4. Oturumunda konuştu. Kurtulmuş, “Suriyelilerin hayatta kalmaktan başka tek bir çaresi Türkiye’ye göç etmeleriydi” dedi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu MIKTA’nın, Meksika’nın başkenti Meksiko City’de düzenlediği 10. Parlamento Başkanları Toplantısı’nın “Uluslararası Göç Akımlarındaki Artış Göz Önüne Alındığında İnsan Hakları Nasıl Güvence Altına Alınır?” isimli 4. oturumunun başkanlığını yaptı. Oturumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özellikle 2014’ten bu yana dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Yaklaşık 5 milyon göçmeni barındırıyoruz. Bunların 3 milyondan fazlası iç savaştan kaçan Suriyelilerdir. Bu anlamda göç konusunda fevkalade büyük bir tecrübeye sahip olduğumuzu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, “Tarih boyunca çok sayıda saldırılar karşısında topraklarımızı o saldırılardan kaçanlara açmış ve onlara ev sahipliği yapmışızdır. Örneğin, 500 küsur yıl önce İspanya’da engizisyon mahkemelerinden kaçan Yahudilerin ve farklı etnik, dini kökenlere sahip insanların gelip sığındığı yer Türkiye olmuştur, Osmanlı toprakları olmuştur. Yine İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’da Nazilerin katliamlarından kaçan Yahudilerin sığındığı yer Türkiye olmuştur. 1938 yılında Türkiye, Nazilerin katliamından kaçan Avrupa’daki Yahudi bilim adamlarına kapılarını açmış İstanbul ve Ankara üniversitesinin çok sayıda fakültesi Alman kökenli Yahudi bilim adamlarının sayesinde önemli bilimsel araştırmaların merkezi olmuştur. Bugün de bu tarihi misyonumuzu sürdürüyoruz ve dünyanın dört bir tarafından gelen çaresiz insanlara ev sahipliğini gerçekleştiriyoruz” dedi.

“GÖÇ BİR SEBEP DEĞİL SONUÇTUR”

Göç meselesinin bir sebep olmadığını belirten Kurtulmuş, “Göç, bir sebep değil çok sayıda sebebin ortaya çıkardığı vahim, insanlığı tehdit altında bırakan bir sonuçtur. Dolayısıyla göçün bu farklı nedenlerini bulmak, göçü ortaya çıkaran ve göçü küresel bir tehdit haline getiren nedenlerle mücadele etmek, onları ortadan kaldırmak uluslararası camianın vazifesidir” diye konuştu.

Göç meselesinin askeri tedbirlerle önlenemeyeceğini savunan Kurtulmuş, “Göçmen meselesinin çözülmesi için bu sonuçların ortadan kaldırılmasını sağlamamız lazım. Çok açık söylemek istiyorum. Kontrol edilemeyen göç meselesi askeri tedbirlerle, güvenlik tedbirleriyle önlenemez. Eğer öyle olmuş olsaydı, örneğin Meksika’dayız, Meksika’dan bir tane insanın Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek için yola çıkmaması gerekirdi. Eğer askeri tedbirlerle düzensiz göç önlenebilir olsaydı Akdeniz’de, Orta Akdeniz’de ve Doğu Akdeniz’de her gün onlarca göçmen gemisi soğuk denizin diplerinde kaybolup gitmezdi. Sadece şimdiye kadar Akdeniz’de ölen göçmenlerin sayısı 29 bini aşmıştır” ifadelerini kullandı.