“Tasarruf yapmak için 2 özel uçağımı sattım”

» Magazin » “Tasarruf yapmak için 2 özel uçağımı sattım”

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülker’in patronu Murat Ülker, tasarruf yapmak için 2 özel uçağını sattığını söyledi.

Hak İş Konfederasyonu’nun ‘Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk çalışma hayatı’ konulu sempozyumuna, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülker’in patronu Murat Ülker de katıldı. İş insanı, burada gazetecilere verdiği demeçte tasarruf konusuna dikkati çekti.

Burada gazetecilerle konuşan Ülker, tasarruf konusuna dikkat çekti.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Ülker’in verdiği bilgileri okurlarına şöyle aktardı:

“Murat Ülker’in iki uçağı vardı. Murat Bey, bir gün bu ülkede, bir gün başka bir ülkede. Neden mi? Tam 26 ülkede 100’ün üzerinde fabrikaları var. Fabrikalarının bulunduğu ülkelerde 4 milyar insan yaşıyor. Ülker, bisküvi üretiminde dünya ikincisi. Hedef birinciliği ABD’nin elinden almak. Çikolata üretiminde ise Ülker dünyada 6. sırada.

İKİ UÇAĞINI DA SATMIŞ

Konuşmasından sonra, Murat Ülker’le sohbet ettik. ‘Devir tasarruf devri’ diyor. Örneğin Murat Ülker’in iki uçağı bulunmasına rağmen, tasarruf amacıyla onların ikisini de satmış. Sadece bu alanda ki tasarrufunun da çok yüksek olduğunu anlattı. Murat Bey, ‘Şimdi, şirketlerimde ne kadar net kâr ediyorum ona bakıyoru’ diyor. Dünya çapında isim yapmış fabrikalar aldı. Onların borçlarını ödüyor. Murat Bey, uçağı varken Ankara’ya tarifeli uçakla geldi. Ankara’dan İstanbul’a, iletişim danışmanı Mustafa Kaya ile birlikte yine tarifeli uçakla döndü.

TASARRUFLU HAYATA KENDİSİNİ İYİCE ALIŞTIRMIŞ

Murat Ülker koyu bir Fenerbahçeli. Fenerbahçe maçlarını hiç kaçırmaz. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta iki Türk takımının kupa maçını izlemeye gidecek. Nasıl mı? Oraya gidecek her hangi bir uçakla. Açıkçası, tasarruflu hayata Murat Ülker kendisini iyice alıştırmış. (…)”

Öztürk’ün notuna göre Türkiye’nin en zenginleri arasında ilk sıralarda yer alan ünlü iş insanı, tasarruf için şu örneği verdi:

“6.5 milyar dolar borcum vardı. Bunu mülkiye satışı ve önemli bir bölümünü de tasarruf yaparak 1 milyar 300 milyon dolara düşürdüm. Bugün de şirketlerimin durumu gayet iyi. Ancak, tasarrufu elden bırakmayacağız.”

Kaynak : 12punto