Sınırda insanlık dramı: Ölüm ve yaşam arasında bekleyiş

» Büyük Manşet » Sınırda insanlık dramı: Ölüm ve yaşam arasında bekleyiş

İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze’ye saldırıları 10. günde yüzlerce kişinin ölümüne yol açarken çok sayıda Filistinli, hayatta kalmak için Gazze-Mısır sınırındaki Refah Kapısı’nın açılmasını bekliyor.

İsrail’in günlerdir bomba yağdırdığı Gazze’de binlerce Filistinli hayatta kalmak için bölgedeki tek güvenli çıkış olarak görülen Mısır sınırındaki Refah Kapısı’na yığıldı.

Gazze’ye tam abluka uygulayan ve kara harekâtına hazırlanan İsrail’in Filistinlilere Gazze’nin güneyine gitmeleri için süre tanıması tepkilere yol açmıştı.

İsrail saldırılarında can kaybı hızla artarken canlarını kurtarmaya çalışan Filistinli aileler Mısır sınırının açılmasını bekliyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Gazze’ye gönderilen binlerce ton insani yardımın Refah Sınır Kapısı’nda beklediğini ancak İsrail’in Gazze tarafına geçişi kolaylaştırmadığını söyledi.

İsrail’in uluslararası iş birliği çabalarını reddettiğini söyleyen Şukri, çifte pasaport taşıyan kişilerin Mısır’a geçişinin de engellendiğini kaydetti.

İsrail daha önce 2 milyondan fazla kişinin yaşadığı Gazze’den Mısır’a geçişleri kontrol edeceğini duyurmuştu.

Mısırlı yetkililerin Gazze’nin güneyinde geçici ateşkes için anlaşma sağlandığı yönündeki açıklaması da İsrail hükümeti ve Hamas tarafından reddedilmişti.

Kaynak: Sözcü