Savaş turizmi etkiledi: Rezervasyon iptali başladı

» Ekonomi » Savaş turizmi etkiledi: Rezervasyon iptali başladı

Ortadoğu’daki çatışmalardan kaynaklı bölgeden rezervasyonlar yüzde 20 düştü. Turizmcinin korkusu Uzakdoğu pazarının da durması.

Pandemiden bu yana zor zamanlar geçiren turizm sektöründe sorunlar bitmiyor. Yaz sezonunu yüzde 55 dolulukla geçiren sektör kışa hazırlanırken bu kez de Ortadoğu’da yaşanan savaşın endişesine düştü. Ağırlıklı olarak Ortadoğu’dan ziyaretçi alan Türkiye’de rezervasyonlar şimdiden yüzde 20’ye yakın düştü. Turizmcinin korkusu yeni hareketlenmeye başlayan Uzakdoğu pazarının durması.

İktidar 2023 yılında 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir hedefi açıklamıştı. Ancak ağustos itibarıyla 33 milyon turist sayısına ulaşıldı. Haziranda açıklanan turizm geliri ise 21 milyar dolardı. Sezonun depremlerin gölgesinde ve yeni deprem korkusuyla başladığını söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, zor bir yıl geçirdiklerini söyledi. “Sezon başında Anadolu şehirlerine yönelik turlar tamamen iptal edildi. Daha yeni küçük küçük hareketler başlamıştı” diyen Karcılıoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Tatil bölgelerinde deprem ve seçim dönemi yaşananlar nedeniyle  bir düşüş yaşandı. Buna bir de yüksek enflasyonla artan fiyatlar eklenince turistler Mısır gibi ucuz ülkelere kaçtı. Temmuz-ağustos aylarında eskiden yüzde 90’ların üzerinde olan doluluklar yüzde 55’lerde kaldı. İkinci bahar olarak beklediğimiz ekim ve kasımda ise İsrail-Filistin çatışmaları negatif etki yaptı. Avrupa’dan çatışma  korkusuyla rezervasyonlar kesildi. Ortadoğulu turistlerde iptaller yüzde 60’ları buldu. Borç batağında olan turizmci yine sıkıntılı bir döneme girdi.”

PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI

Turizmcilerden gelen bilgilere göre Türkiye’de kış turizminin önemli noktalarından olan Kapadokya’da da iptaller başladı. Bu yıl beklenen hedeflere ulaşamadıklarını söyleyen Kapadokya Turizm Otel Yöneticileri Derneği Nazif Demir, “Kış için savaşın seyrini görmemiz gerekiyor. Turizm pamuk ipliğine bağlı. Yaz sezonunda Kapadokya, Antalya bölgesine göre daha şanslıydı. Otellerde yüzde 55-60 dolulukları gördük. Ama biz yüzde 85 bekliyorduk” dedi.

Çatışmaların başlamasıyla satışlarda sert bir fren yaşandığını da belirterek şöyle konuştu:

“Şu anda yüzde 15-20 arası bir iptal var. İnsanlar kararsız. Bizim 2024’te Japonya ile ilgili beklentilerimiz çok yüksek. Çin yılbaşı da şubata denk geliyor, ciddi bir yoğunluk bekliyoruz. Umarız çatışmalar bir an önce kesilir.”

İstanbul’da dolulukların diğer bölgelere göre çok daha yüksek ancak beklenenin altında olduğunu belirten İstanbul Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlter Ergenç ise Türkiye’nin ucuz ülke kategorisinden çıktığını söyledi. Ergenç, “Şu anda İstanbul’da doluluklar yüzde 60 seviyelerinde. Bölgesel sorunlar devam ediyor, rezervasyonlarda yüzde 10-14 arası bir düşüş var ama biz iyimseriz. 1-2 ay içinde yeniden düzelme bekliyoruz” diye konuştu.

Güneydoğu bölgesinde ise depremin etkilerinin eylülden sonra atlatılabildiğini söyleyen Kahta Kültür Turizm Derneği başkanı ve Komegene Otel işletmecisi İrfan Çetinkaya, “Eylül-ekim kurtardı diyebiliriz. Burada kış turizmi olmadığı için çatışmaların da etkisi olmadı tabii. Ama önümüzdeki yaz için çalışmalarımız sürüyor. Yatırımlarımız büyük. Bu nedenle çatışmaların bir an önce sönümlenmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet/Ali Can Polat