Savaş piyasaları vurdu, borsalar düşerken petrol ve altın yükseldi

» Ekonomi » Savaş piyasaları vurdu, borsalar düşerken petrol ve altın yükseldi

Piyasalar yeni haftaya İsrail-Filistin çatışmalarının gölgesinde başladı.  Haması’ın İsrail’e karşı başlattığı operasyonun ardından borsalar düşerken petrol ve altın fiyatları yükselişe geçti.

Hamas’ın İsrail’e yönelik son zamanların en büyük saldırısını başlatmasının şok etkisi tüm piyasaları sarstı. İsrail’in de sert karşılık vermesiyle çatışmalar şiddetlenirken, birçok borsa yeni haftanın ilk işlem gününde sert kayıplar yaşadı.

Borsa İstanbul’da çatışmaların etkisiyle yeni haftaya düşüşle başladı. Uzmanlar gerginliğin devam etmesinin piyasaları negatif etkileyebileceğini söylerken, şiddeti tırmandıracak açıklamaların kayıpları derinleştirebileceği uyarısı yapıyor. Yatırımcıların temkinli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar panik satışlardan uzak durulması gerektiğini söylüyor.

BORSA HAFTAYA DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Küresel piyasalar, İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle haftaya negatif bir seyirle başlarken, bölgeden gelecek haber akışının varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

BIST 100 endeksi, dün güne yüzde 1,94 azalışla 8.300 puandan başladı. Daha sonra toparlanma çabalarının sonuç vermediği borsada öğleden sonra kapanışa yakın satışlar derinlişti ve günü yüzde 3,21 düşüşle 8.193 puandan tamamladı. Uzmanlar teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.100 ve 8.7900 seviyesinin destek, 8.400 ve 8.550 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

İsrail’de son yılların en büyük çatışmaları yaşanırken, bu durum pazar günleri işleme açık olan Tel Aviv Borsası’nda sert satışlara yol açtı. İsrail’in endeksi TA-35 borsası pazar günü yüzde 7.6 değer kaybetti. Endeks böylece üç yılın en büyük kaybını yaşadı. İsrail Borsası’ndaki sert düşüş İsrail Merkez Bankası’nın hamlesiyle savuşturuldu. İsrail MB, 30 milyar dolarlık döviz satışı ve piyasaya 15 milyar dolar likidite sağlama sözü sonrası Tel Aviv Borsası yüzde 1 yükselişle açıldı.