Osman Kavala: Yargıtay kararıyla infaz koşullarım ağırlaştı

» Büyük Manşet » Osman Kavala: Yargıtay kararıyla infaz koşullarım ağırlaştı

Cezaevinde altıncı yılını bitiren İş İnsanı Kavala, “Yargıtay kararıyla hukuksuzluğun onanması ile infaz koşullarım ağırlaştı” dedi.

Gezi Parkı Direnişi eylemlerinde hükumeti devirmeye çalışmak suçlamasından aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanan İş İnsanı Osman Kavala, cezaevindeki altıncı yılını doldurması nedeniyle bir yazılı açıklama yaptı.

Osman Kavala açıklamasında, “Yargıtay kararıyla hukuksuzluğun onanması ile infaz koşullarım ağırlaştı” ifadelerini kullandı.

“UMUDUMU KAYBETMEDİM”

Kavala’nın açıklaması şu şekilde:

“6 yıl boyunca suç işlediğime dair hiçbir delil olmadan cezaevinde tutuldum. Bunun sona ermesini beklerken, Yargıtay kararıyla hukuksuzluğun onanması ile infaz koşullarım ağırlaştı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesinin kendisi de hapis deneyimi yaşamış olan Vaclav Havel adına verdiği ödüle layık görülmem bana onur verdi. Ancak, Hamas’ın sivillere saldırı eylemi ve İsrail bombardımanının Gazze’de yarattığı felaket sevinmeme fırsat vermedi. Filistin’de büyük acılara sebep olan terör ve şiddet ortamını besleyen adaletsizliklere karşı tüm uluslararası kuruluşların daha fazla duyarlılık göstereceklerini ve uluslararası hukuk normlarına uygun biçimde barışın sağlanması için güçlü bir inisiyatif alacaklarını umuyorum.

Havel’in dediği gibi, “en önemlisi umudu kaybetmemek”. Ülkemde hukukun egemen olacağına dair umudumu kaybetmedim.”