Öğretmenler Oktugan hoca için eylem yaptı

» Büyük Manşet » Öğretmenler Oktugan hoca için eylem yaptı

Öğretmenler, Ankara İstanbul ve İzmir’de Iraklı öğrenci Y.K. tarafından katledilen okul müdürü İbrahim Oktugan hoca için ayağa kalktı. Ankara’da TBMM önüne giden öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i istifaya çağırdı.

İstanbul Eyüpsultan’da Özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan 5 ay önce disiplin cezası alan Iraklı bir öğrenci tarafından silahla vurularak katledildi. Oktugan’ın katledilmesinin ardından eğitim sendikaları bugün iş bırakma eylemi düzenliyor.

YASAL DÜZENLEME İSTİYORLAR

Oktugan’ın katledilmesinin ardından dün TBMM önünde eylem yapan Eğitim-Bir-Sen adına açıklama yapan Genel Başkan Ali Yalçın, eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını önleyecek, caydırıcı olacak, failleri cezalandıracak ve mağdur eğitim çalışanlarına hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılmasını sağlamak üzere, dün yaptıkları basın açıklamasının ardından  iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini, ülke genelinde basın açıklamaları yapacaklarını ve iş bırakma eylemiyle eş zamanlı olarak, 1 hafta sürecek dilekçe kampanyası başlatacaklarını vurguladı. Yalçın, TBMM Başkanlığı’na verilmek üzere toplayacakları imzaları yine bir basın açıklamasıyla teslim edeceklerini söyledi.

“YARGI SÜRECİNE BİZZAT MÜDAHİL OLACAĞIZ”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de eğitimcilere yönelik saldırılara ilişkin dört eğitim sendikasının başkanlarıyla görüşerek basın açıklaması yapmıştı.

“Bakanlık olarak bizler de bu tür olaylarla karşı karşıya kalan arkadaşlarımızla ilgili başta yargı süreçlerini bizzat müdahil olup takip etmek olmak üzere alabileceğimiz bütün tedbirlerle birlikte alıp her türlü adımı atmaya kararlıyız” diyen Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili hazırlıklar hakkında da bilgi vermişti:

“DOĞRUDAN TUTUKLAMA SEBEBİ”

“Bu türden fiillere karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini teklif ettik. Bu fiilleri işleyenlerin hapis cezalarının ertelenmesinin engellenmesini talep ettik. Bu fiillerin doğrudan tutuklama sebebi sayılarak bu fiilleri işleyenlerin tutuksuz yargılanmasının yolunun kapatılmasını talep ettik. Bir de kanun metninde özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarının da görevleri sebebiyle kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayımlarını teklif ettik. Hazırladığımız taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına gelecek. Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerimizin de siyasi parti ayırt etmeksizin bu sürece sahip çıkacağından eminim.”

TBMM ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Eğitim sendikaları, TBMM Çankaya Kapısı önünde toplandı. Eğitimciler, “Öğretmenler burada, bakan nerede?”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın öğretmen dayanışması” ve “Öğretmenler burada bakan nerede?” sloganları atıldı.