‘Nas’ hak getire! Faiz yüzde 30

» Büyük Manşet » ‘Nas’ hak getire! Faiz yüzde 30

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada politika faizinin 500 puan artırılarak yüzde 30’a yükseltildiği duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından alınan faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası yüzde 25 seviyesinde olan politika faizini yüzde 30’a yükseltti.

Politika faizi, haziran ayında 650 baz puan artışla yüzde 15’e, temmuz ayında ise 250 baz puan artışla yüzde 17,50’ye yükseltmiş, ağustosta ise 750 baz puanlık artışla yüzde 17,5’ten yüzde 25’e çıkartılmıştı.

‘NAS’ YALAN OLDU

Türkiye’de 2023 seçimlerine kadar AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nas’ inadı nedeniyle politika faizi düşürüldü. 3 Mart 2021 tarihinde yüzde 19 seviyesinde olan politika faizi Erdoğan’ın ‘Nas var Nas’ çıkışını yaptığı 19 Aralık 2021 sonrası yüzde 14 seviyesinden hızla yüzde 8.5’e kadar düşürüldü. Yüzde 19’luk faiz döneminde dolar 7 lira seviyesindeydi. Faizin yüzde 8.5’e düşürüldüğü dönemde ise dolar kuru rekor üstüne rekor kırarak 23 lira seviyesine ulaştı. Döviz kurlarının artışı enflasyonu tetikledi. Yükselen enflasyon nedeniyle alım gücü düşen yurttaşlar pazarda markette en temel ürünlere dahi ulaşamaz hale geldi. Kendi politikalarındaki yanlışlıklar nedeniyle bozulan ekonominin faturasını halka yükleyen AKP iktidarı genel seçimler sonrası vergilere zam üstüne zam yaptı. Seçim sonrası değişen kabinede Hafize Gaye Erkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na Mehmet Şimşek ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atandı. 14 Mayıs ve 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nas’ inadı rafa kalktı.

Kaynak:Tele1