MHRS’ye yeni düzenleme geliyor! Sağlık Bakanı Koca açıkladı

» Büyük Manşet » MHRS’ye yeni düzenleme geliyor! Sağlık Bakanı Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yetkisiz olan kendince hürdür her istediğini rahatça söyleyebilir sorumluların ne söylediğine bakın sosyal medya sağlıklı bir bilgi kaynağı değil, sağlıkla ilgili bilgi kaynağı sağlık bakanlığıdır. Bugün olduğu gibi sizleri sağlık koordinasyon kurulumuzun kararları doğrultusunda sizleri bilgilendireceğim.

“2028’de tüm aşılar yüzde 100 yerli olacak”

“Bağışıklama programındaki bütün aşılar Hıfzısahha’da üretilecek, 2028’de tüm aşılar yüzde 100 yerli olacak.

“Sağlıkta istenilen sonucun temelde insan kaynağına bağlı olduğunu biliyoruz bu sebeple yapılanların en önemlisinin tıpta uzmanlık talebini artırarak uzman ekip sayımızın 4 yıl sonra iki katına çıkmasını garanti altına almış olmamızdır.

Randevu açıklaması

Tercih atıl kalma riski olan randevu muayene ye kaldı buna rağmen randevulu ve randevusuz bakılan hasta sayısı neredeyse eşittir. Geçen yıl 23 milyon kişi aldığı randevulardan en az birine gelmedi. Nüfusun yaklaşık dörtte biri demek.  3-4 saat kala iptal edilen randevu sayısı ise 21 milyon. Bu gibi sebeplerle randevu kapasitesinin yüzde 30’u kullanılamadı.

Eskiden kamu hastaneleri denince anlaşılan ile bugünkü aynı değildir. Söz konusu başarı kamu hastanelerine yönelişi her geçen gün artırmaktadır bu tercihi kamu hastanalerinde pandemi öncesi dönem ile şimdi bakılan hasa sayılarını karşılaştırınca görüyoruz. Bu ve özel sektörün sağlık hizmetlerindeki payının azalması kamuya talepte artış demektir. Talep ise yeni randevu anlamına gelmektedir. Randevu sorununun bir sebebi de budur. Başarı beraberinde bir sorun da getirmiştir.

Sistem artık şöyle işleyecek; ertesi gün randevusu olan her vatandaşımız akşam saat 20.00’ye kadar randevusuna onay verece veya gelemeyeceğini bildirecek. Bu sisteme onaylı randevu sistemi, MHR’de başlatılan bu yeni döneme onaylı randevu dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor.