Menemen’deki satışlara ‘dur’ dediler: CHP’li Kılıç’tan Menemen’e söz

» Gündem » Menemen’deki satışlara ‘dur’ dediler: CHP’li Kılıç’tan Menemen’e söz

CHP Menemen ilçe örgütü, Menemen Belediyesi tarafından satışa çıkarılan taşınmazlar için Belediye kapısına dayandı. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, yerel seçimleri hatırlatarak, “Nasıl ki bu göreve bir hak gaspıyla gelindiyse şimdi de sanki babasının malını satmak istiyorlar. Buna dur demek için buradayız. Bu mücadeleyi mecliste de sürdürmek için buradan söz veriyorum. Bu hesaplar belki yarına kalır ama kimsenin yanına kalmaz. Bu hesabı Menemenliler 31 Mart 2024’te sandıkta göreceklerdir” dedi.

Geçtiğimiz yıldan beri taşınmaz satışlarıyla gündemden düşmeyen Menemen Belediyesi, 65 taşınmazı daha satışa çıkardı. AK Partili Başkan Vekili Pehlivan’ın satışlarına CHP Menemen ilçe örgütü tepki göstermek için yürüyüş gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen topluluk Menemen Belediyesi önüne, “Halkın malını sattırmayacağız” sloganlarıyla yürüdü. Yürüyüşe CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP Menemen önceki dönem İlçe Başkanı Ömer Güney, CHP Çiğli ilçe örgütü, STK’lar ve çok sayıda Menemenli katılım sağladı.

“HESAP SANDIKTA”

2024 yerel seçimleri hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Menemen halkının sandıktan çıkan iradesini gasp edenler bugün burada Menemen halkının taşınmazlarını da gasp etmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Menemenlilerle birlikte mücadele edeceğiz. Nasıl ki bu göreve bir hak gaspıyla gelindiyse şimdi de sanki babasının malını satmak istiyorlar. Buna dur demek için buradayız. Bu mücadeleyi mecliste de sürdürmek için buradan söz veriyorum. Bu hesaplar belki yarına kalır ama kimsenin yanına kalmaz. Bu hesabı Menemenliler 31 Mart 2024’te sandıkta göreceklerdir. Buna inanıyoruz” dedi.

“BELEDİYE KAPISINA DAYANADIK”

Belediye binası önünde basın açıklamasını okuyan CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey, “Defalarca uyarmamıza rağmen bizlere kulak tıkadılar, son çare arazileri korumak için belediyenin kapısına dayandık. AKP’li Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan, göreve geldiği günden beri arazi satışlarıyla İzmir gündeminden düşmedi. Menemen’in geleceği satılmasın diye defalarca uyarmamıza rağmen bizlere kulak tıkadılar. Son çare olarak arazilerimizi korumak için belediye kapısına dayandık. Buradan AKP’li yöneticilere sesleniyoruz; Bu araziler sizlerin olsaydı, parsel parsel satar mıydınız? Elinizi derhal Menemen’den çekin. Menemen’in geleceğini yandaş sanatçılara, plastik süslere ve asfalta yatıran AKP’li yöneticilerin saltanatı bitecek. Sattığınız her karış toprağın hesabını sandıkta soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Menemenli vatandaşlara seslenen Özbey, “Sizleri açlığa, sefalete mahkum eden israfçıların biletini sandıkta kesin! İhaleye girecek olan kişileri uyarıyoruz; yanlış hesap Bağdat’tan döner” diye konuştu.

EK BÜTÇEYE DOYMADI

Menemen Belediyesi tarafından 1 ay boyunca yapılan konserlerin maliyetlerine ilişkin belediyeden bir açıklama gelmezken, Menemen Belediyesi, Eylül ayı olağan meclis toplantısında 1 milyar 644 milyon liralık et bütçeyi AK Parti, MHP ve bağımsız meclis üyelerinin kabul oyuyla meclisten geçirdi.

2023 yılı bütçesi 1 milyar 216 milyon TL olan Menemen Belediyesi, Nisan ayında 1 milyar 705 milyon TL ek bütçe talebiyle meclise geldi. Aradan bir kaç ay geçmeden Eylül ayı meclis toplantısında 1 milyar 664 milyon TL’lik et bütçeyi meclisten geçirdi. 2023 yılının 3. çeyreğinde toplam bütçe ise 4 milyar 585 milyon TL oldu.