Kredi kartı aidatlarına fahiş zam!

» Büyük Manşet » Kredi kartı aidatlarına fahiş zam!

Bankalar kredi kartı aidatlarına yüzde 70’e zam yaptı. Bazı bankalar müşterilerinden 1500 TL kart aidatı talep ettiği ortaya çıktı.

İktidarın yanlış ekonomi politikaları sonucu tüketiciler giderek artan oranda kredi kartı kullanımına yüklendi.  Bankalar, bu yıl kredi kartı oranlarında ciddi bir artışa gitti.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesine konuşan Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, “Türkiye’de aktif halde kullanılan 103 milyon kredi kartı olduğuna dikkat çekerek, “Burada bankalar lehine çok büyük bir ekonomik büyüklük oluşuyor” dedi.

“Şu anda banka aidatları 400 ila 1500 TL arasında değişkenlik gösteriyor” diyen Küçük, “Özellikle özel bankalar aidatlara bu yıl yüzde 50 ila 70 arasında zam yansıttı. Yani makul ücret şartını göz ardı ettiler” ifadelerini kullandı.

AİDAT İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Kredi kartlarından yıllık aidat adı altında ücret alınması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince çıkarılan ve 3 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince yasal hale getirilmişti.

Ancak burada bankalara da bazı şartlar getirildi.

Öncelikle kredi kartının fiilen kullanılıyor olması, kredi kartının 180 gün hareketsiz kalmaması, alınacak kart aidatı ücretinin makul bir ücret olması, kart sahibinin onayının alınması ve tüketicilere banka tarafından alternatif bir aidatsız kart şartının sunulması gerekiyor.