Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘çalışmayan emekliye ikramiye’ tepkisi

» Büyük Manşet » Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘çalışmayan emekliye ikramiye’ tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM’deki grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Emekli ikramiyesi hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösteren Kılıçdaroğlu “Emekliler geçinemiyorlar. emekliye sonunda dediler ki 5 bin lira ikramiye vereceğiz. Ama çalışan emekliye vermeyeceğiz. İlk defa ayrımcılık yaptılar. Şu soruyu sormuyorlar. Emekli hangi gerekçeyle çalışıyor.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarında şunları söyledi:

Bizim tarihimizde özellikle Cumhuriyet tarihimizde terörden acı çektiğimiz olaylar vardır. Kimden gelirse gelsin terör bir insanlık suçudur ve terörre karşı durmak herkesin görevidir. Bugün 10 Ekim Gar Katliamının  8. yılı. Hem bu olayın takipçisi olmak bizim görevimizdir.

Geçen hafta Can Atalay’ı Osman Kavala’yı ve Tayfun Kahraman’ı Silivri’de ziyaret ettim ayrıca Çiğdem Mater ve Mine Özerden’i de Bakırköy cezaevinde ziyaret ettim. Devleti devlet yapan o devletin temel kurumlarıdır. Devletin temel kurumları üç ayak üzerine inşa edilir. Yasama yargı ve yürütme. Çağdaş demokrasilerde dördüncü ayak eklemiştir. Medya.

Medya aynı zamanda denetleme kurumudur. Medya bu işlevini kaybettiği zaman yasam yargı ve yürütmeyi denetleyen bir organ kalmamıştır. Az evvel isimlerini saydığım insanlar haksız yere içerde tutuluyor.

Öyle bir noktaya geldik ki ekonomi artık dikiş tutmuyor. Dolar düşecekti, faizler aldı başını gitti. 200 lirayla ancak 20 tane simit alıyorsunuz. Türkiye öyle bir noktaya geldi ki borç para buldu diye sevinen bir noktaya geldi.

EMEKLİDE ÇALIŞANI CEZALANDIRAN BİR MODEL İNŞA ETTİLER

Emekliler için bir şey söylemeyeceğim. Emekliler için söylediğimi hiçbir siyasi parti lideri söylemiştir. Bayramlarda birer maaş alsınlar diye verdiğim mücadele bir noktaya geldi. Emekliler geçinemiyorlar. emekliye sonunda dediler ki 5 bin lira ikramiye vereceğiz. Ama çalışan emekliye vermeyeceğiz. İlk defa ayrımcılık yaptılar. Şu soruyu sormuyorlar. Emekli hangi gerekçeyle çalışıyor. Yeteri kadar aylık vermiyorsun. Bu adam perişan vaziyette. Çalışanı cezalandıran bir modeli inşa ettiler şimdi. Bu da cumhuriyet tarihinde bir ilk.  5 bin lirayı da çok büyük bira para olarak da kimse görmesin. 5 bin lirada büyük para değil 500 tane simit alıyorsunuz.

İSRAİL-HAMAS SAVAŞI

Filistin halkının haklı davasını savunmak ebetteki her ülkenin demokratik hakkıdır. 1970’lerde Devrimci Gençler de Filistin için mücadele ettiler. Onların mezarları da Filistin’de. Ama hiçbir haklı dava sivillerin öldürülmesine haklılık kazandırmaz. Sivillerin  kadınların çocukların yaşlıların öldürülmesi asla doğru değildir. Sizin haklı davanızın üzerine gölge düşürür. Özellikle BM başta olmak üzere bu sorunun çözülmesi için çaba harcaması gerekir.

Bir sorun çözülecekse Filistin İsrail örneği verilir. Bu olayların büyümeden siviller öldürülmeden çocuklar öldürülmeden bu davanın sonlandırılması gerekiyor. Devlet olarak biz öteden beri bütün komşularımızla iyi ilişkiler kurardır. Atatürk’ün söylediği de budur. Bütün komşularla iyi ilişikler kurun asla içişlerine karışmayın. Arap ülkeleriyle tarihi sosyal kültürel ilişkilerinizi geliştirin. Bugüne kadar ilişkileri geliştirmeye çalıştık. Ak parti hükümetine kadar. Fakat biz gittik başta Mısır sonra Suriye, üstelik Mısır ile sınır ilişkimiz de yok. Şimdi Suriye’ye yalvarıyoruz ne olur bizimle barışın diye Mısır’a da yalvarıyoruz. Neden Türkiye bu pozisyona sürüklendi,. Bununda bütün vatandaşların sorgulamasını isterim.

BAHÇELİ’YE TEZEKERE SORUSU

Önümüzde bir tezkere var, terörle mücadele edeceğiz diyorlar. Hiçbir zaman terörle mücadelenin karşısında olmadık. Elbetteki terörle mücadele konusunda verilecek her yetkiye evet deriz ama anlamadığım bir şey var ‘yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ diyor. Birinci sorum Bahçeli’ye partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi, MHP olarak bu tezkereye evet diyeceğini söylüyorsun, yabancı asker postallarının TC topraklarını çiğnemesine evet diyor musun demiyor musun?

KİM BUNLAR

Bu yabancı askerler kimler? Hangi askeri terörle mücadele için Türkiye’ye davet edeceksiniz? Bu ülkede terörle mücadeleyi TSK verdi, polislerimiz verdi binlerce şehidimiz var bir tane yabancı asker gelmedi, şimdi beyefendiler yabancı askerleri davet edeceğiz diyor. Kim BUNLAR? Öyle bir noktaya geldi ki helikopterimiz düşürülür yabancılardan duyarız. Karadeniz’de gemimiz basılır yabancılardan duyarız. SİHA’mız düşürülür onu da yabancılardan duyarız. Ne demek bu? Gemin basılacak gıkın bile çıkmayacak. TC devleti bu duruma hiç düşmemişti. Şimdi binlerce şehit vermişiz terör dolayısıyla, bir tek yabancı asker istemeden.

RUSLAR AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNE TÜRKLERİ SOKMUYOR İDDİASI

“Milliyetçiliği arıyorsan Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağlarına bakarsın. Bakın yine milliyetçilikten söz edeyim, Akkuyu Nükleer Santrali Rusların, limanı verdik, bizim topraklarda yapılıyor. CEO’su ne diyor? ‘Biz başka bir devletin topraklarında bu santrali kendimiz için inşa ediyoruz. Bu nükleer santral Rusya’ya aittir. Bu başka bir ülkenin topraklarında bulunan kendi santralimizdir.’ Liman konusunda da bir Rus yönetici, ‘Burası bizim limanımız. Burası tam organize bir gümrük bölgesi. Buraya sadece Rusya Federasyonu’ndan değil dünyanın farklı ülkelerinden de gemi alıyoruz.’ Yap işlet sahip ol yapısı! Bunlara sormak isterim, Bahçeli’ye de sormak isterim; bu mudur milliyetçilik? Kendi toprağını, limanını başka bir devlete veriyorsun, o bölgede bir tek TC vatandaşı bile giremiyor. Batsın sizin milliyetçilik anlayışınız.

Kaynak: Tele 1