Kılıçdaroğlu: Bir insan koltuğuna düşkünse…

» Büyük Manşet » Kılıçdaroğlu: Bir insan koltuğuna düşkünse…

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazze’yi kuşatma altına alan İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında “Bir insanın gözü dönmüşse, kendi koltuğuna düşkünse, Netanyahu için söylüyorum, onlar gider hastane de bombalarlar” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazze’yi kuşatma altına alan İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında “Bir insanın gözü dönmüşse, kendi koltuğuna düşkünse, Netanyahu için söylüyorum, onlar gider hastane de bombalarlar” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı‘nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, “Hayatın gerçeği, tarihin gerçeği; 100 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi kale gibi halkın sorunlarına eğiliyor ve çözüm için de çaba harcıyor” diye konuştu.

“100 yılda bu ülkede bedeller de ödendi” diyen Kılıçdaroğlu, “Bedel ödeyenlerden biri de Ahmet Taner Kışlalı. Kalemiyle, bilgisiyle, hocalığıyla hepimizin saygı duyduğu bir kişidir. Ailesini ziyaret ettim. Çalışma odası hiç değilmemiş. Önemli olan düşün zenginliği, akıl zenginliği. Aydınlar susturulmasın, en büyük arzum o.” ifadelerini kullandı.

‘ADLİYEDE RÜŞVET ÇARKI HABERİ’

Gazeteci Timur Soykan’ın ‘Adliyede rüşvet çarkı’ haberine ilişkin bu hafta da değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Geçen hafta adalete geniş bir yer ayırmıştık. İstanbul’da bir cumhuriyet başsavcısının Ankara’ya yazdığı bir dilekçeyi gündeme getirmiştim ve yargı içinde çeteler oluştuğunu söylemiştim. Devletin geleneğinde, 100 yıllık bir Türkiye Cumhuriyeti’nde bir başsavcı Ankara’ya dilekçe yazıp, yargının içinde çeteler oluştuğunu söylememiştir. Bir savcı yargının içinde çeteler oluştuğunu söylüyorsa bıçak kemiğe dayandı demektir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Devletin temelinin sarsıldığını hepimiz kabul etmeliyiz. Arkasından habere erişim engeli getirdiler. Siz istediğiniz kadar söyleyin, şu anda gidin sokağa, vicdanlı her bir vatandaşa sorun, Türkiye’de adalet var mı diye sorun, hayır diyecekler. Ama yürekli bir başsavcının bunu dillindirmesi bizim adalet tarihimiz için önemlidir.”

Haberlere yönelik erişim engeline tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bunlar zavallı adamlar. Zannediyorlar ki ‘biz erişim engeli getirdik, Kılıçdaroğlu hiç konuşmaz.’ Siz kimsiniz ya! Ben 85 milyonun hakkını, hukukunu savunuyorum, sizin değil. Sizin feriştahınız da gelse bizi asla susturamaz.”

İSRAİL’İN SALDIRILARINA TEPKİLER

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ve İsrail’e destek veren devletlere tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bütün dünyanın gözünün önünde masum çocukların katledildiğini görüyorsunuz. Kadınların öldürüldüğünü görüyorsunuz, yaşlıların öldürüldüğünü görüyorsunuz. Nerede? Filistin’de. Kendilerinin uygar dünyanın bir parçası olarak tanımlayan o sözde devletlerin yöneticileri ne yapıyor? Akan kanı mı durduruyorlar, hayır! Utanmasalar alkış tutacaklar.

2 bini aşkın çocuk katledildi, 5 bine yakın insan hayatını kaybetti. Hastane bombalanır mı ya! Ama bir insanın gözü dönmüşse, artık bir şeyi görmüyorsa ve kendi koltuğuna düşkünse, Netanyahu için söylüyorum, hastaneyi de bombalarlar.”

İKTİDARIN DIŞ POLİTİKASINA ELEŞTİRİLER

İktidarın dış politikasına yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Türkiye, Ortadoğu’da yaşanan sorunları çözecek ilk ülke olarak akla gelirdi. Türkiye, İslam dünyasına önderlik yapardı. Onlar da güvenle kapımızı çalıp sorunlarının çözülmesini isterdi. Türkiye bu güveni kaybetti. Ortadoğu ateş topuna döndü. Bizimkiler bağırıyor ‘ara bulucu olalım’ diye ama kimse seslerini duymuyorlar. Çünkü Türkiye dış politikasında güven veren bir ülke olmaktan çıktı” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Dış politikada kullanılan dilin çok dikkatli olması gerektiğini söyledim. Dış politikaya iç politikayı malzeme yapmayın dedim. Ağır laflar ettiler. Mısır ile kavga ettiler. Ortadoğu’nun yüzünü bize dönmesi, demokrasiye dönmesi demektir.”

ERDOĞAN’A TEPKİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Amerika iki uçak gemisi gönderdi. Erdoğan bağırıyor ‘ABD nere, Akdeniz nere. Ne işiniz var orada?’ Şimdi ben sormaz mıyım, “Senin damadının Amerikan uçak gemisinde ne işi var?” İkili oynamayacaksınız. Dürüst ve namuslu olacaksınız” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET’İN 100. YIL DÖNÜMÜ

Cumhuriyet’in 100. yıldönümüne ilişkin mesaj veren Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Cumhuriyet’in 100. yılını kutlayacağız ayın 29’unda. 100. yaşını kutlayacağız. Biz Cumhuriyet’i kanla, gözyaşıyla kurduk. Ağır bedeller ödedik. Ülke düşman işgali altındayken, babalarımız, dedelerimiz, annelerimiz büyük mücadeleler verdiler. Biz Cumhuriyet’i kurarken, Milli Kurtuluş Savaşını verirken mazlum ülkeler de kendi savaşlarını verdiler, bizi örnek aldılar. Onlar da Cumhuriyet kurdular. Çünkü biliyorlardı ki Türkiye Cumhuriyeti devleti bütün o mazlum devletlere önderlik eden bir devletti.”

 

Haber Kaynağı : 12punto