İZBAN’da yürüyen merdiven ikinci kez çöktü!

» Gündem » İZBAN’da yürüyen merdiven ikinci kez çöktü!

İZBAN’ın Halkapınar İstasyonu’nda geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen kazada yürüyen merdivenin çökmesiyle 6 kişi yaralanmıştı.

Aynı noktada bugün ikinci kaza meydana geldi. İzmir Bbüykşehir Belediyesi yaptığı açıklamayla sorumluluğun İZBAN’a ait olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz cumartesi günü İZBAN’ın Halkapınar İstasyonu’nda bulunan yürüyen merdiven çökmüş, 6 yolcu hafif şekilde yaralanmıştı.

Aynı noktada bugün bir kaza daha meydana geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada 4 yolcunun şeritle kapatılmış olan merdiveni açarak kullanmak istediği ve bu sırada ikinci kazanın meydana geldiği belirtildi.

Merdivenin bakımıyla ilgili sorumluluğun ise İZBAN’a ait olduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada;

“30 Eylül 2023 Cumartesi günü, Halkapınar İZBAN İstasyonu’nda bulunan yürüyen merdiven, üzerinde vatandaşlar bulunduğu sırada arızalanmıştır.

Merdivenin geri kayması sonucu 6 yolcu hafif yaralanmıştır. Yaralılar, sevk edildikleri hastanede ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edilmiştir.

Merdiven, arıza tespiti ve onarım için devreden çıkarılmış; çevresi de şeritle kapatılmıştır.

Bugün, şeriti açarak merdiveni kullanmak isteyen 4 yolcu, yine basamakların geri kaymasıyla düşmüştür. Yaralanmadıkları bildirilen vatandaşlar istasyondan ayrılmıştır.

Arıza tespit ve onarım süreci devam eden merdivenin sorumluluğu İZBAN A.Ş. yönetimindedir.

Ancak bazı basın ve yayın organlarında, merdivenin, İzmir Metro Halkapınar İstasyonu’nda olduğu bilgisi yer almıştır.

Bu yanlışı düzeltir; haber yazım süreçlerinizde doğru bilgi akışına her zaman hazır olduğumuzu hatırlatırız.

Kıymetli basın mensuplarının bilgisine saygılarımızla arz ederiz” denildi.

Konu ile ilgili İZBAN’dan bilgilendirme yapıldı, yapılan bilgilendirme şu şekilde;

Halkapınar İstasyonu’nda teknik incelemeye alınan yürüyen merdivenin önündeki bariyeri açarak çıkmaya çalışan yolcularımızın dengelerini yitirmeleri nedeniyle üzücü bir olay yaşandı.

Önlem amaçlı kontrolleri sağlık ekipleri tarafından istasyonda yapılan ve hastaneye sevklerine gerek duyulmayan yolcularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Yürüyen merdivenlerimiz, yolcu güvenliği ve konforunu sağlamak amacıyla periyodik olarak kontrol edilmekte ve bakıma alınmaktadır. Halkapınar İstasyonu’ndaki dahil hiçbir merdivenimizde “göçme” veya “çökme” gibi durumlar yaşanmamıştır.

Aşırı yüklenme nedeniyle oluşabilecek etkilenmeleri engellemek amacıyla yürüyen merdiven kullanım kurallarına uyulmasını, bakım ve arıza nedeniyle önleri bariyerle kapatılan merdivenlerin ise kullanılmamasını önemle belirtiriz