İYİ Parti’den ‘Gazze’ye asker gönderme’ açıklaması!

» Dünya » İYİ Parti’den ‘Gazze’ye asker gönderme’ açıklaması!

İYİ Parti, Gazze’ye asker gönderilmesi konusu hakkında “Ülkemizin güvenliğinin iç politik kaygılarla tehlikeye atılmasını doğru bulmuyoruz” açıklamasını yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından yaptığı açıklamada İsrail’e ’24 saat’ süre vermiş, ateşkesin sağlanmaması durumunda Türkiye’nin devreye girmesi gerektiğini söylemişti.

Bahçeli’nin bu çıkışı “Türkiye Filistin’e asker mi gönderecek?” sorusunu gündeme getirirken İYİ Parti’den Gazze’ye asker gönderilmesi hakkında açıklama geldi.

Partiden yapılan yazılı açıklamada “Ülkemizin güvenliğinin iç politik kaygılarla tehlikeye atılmasını doğru bulmuyoruz” denildi.

İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Gazze’ye diplomatik ve insani her türlü desteğin verilmesi gerektiğinin altı çizildi. Ancak askeri destek gönderme konusunda İYİ Parti, “Türkiye’mizin güvenliğini düşünmeden adım atmanın en akılcı seçenek olmayacağını düşünürüz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLENDİRİLMELİDİR’

Partiden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Fakat eğer iktidarın açıklamalarında direkt askerî destek vermek kastediliyorsa; Türkiye’mizin güvenliğini düşünmeden adım atmanın en akılcı seçenek olmayacağını düşünürüz.

Türkiye Cumhuriyeti, üniter ve laik bir devlettir. Mehmetçik’in sınırlarımız dışında görevlendirilmesi ancak vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit bulunması hâlinde söz konusu olabilir.

Birleşmiş Milletler bünyesinde veya uluslararası kuruluşlar dâhilinde bir tavır alınacaksa askerî destek de tabii ki verilebilir. Ancak Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları önceliklendirilmelidir.

Türkiye’nin başka ülkelerin bölgesel veya küresel çıkarları için kullanılması ve ülkemizin güvenliğinin iç politik kaygılarla tehlikeye atılmasını İYİ Parti olarak doğru bulamayız.”

NE OLMUŞTU?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İki haftadır Gazze’de zincirleme insani felaketler yaşanmaktadır. Soykırım raddesine ulaşan hunhar saldırılar artık sabır ve tahammül sınırlarını çoktan aşmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak çağrımız şudur: Eğer bugünden itibaren 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, saldırılar durmazsa, mazlumların üzerine bombalar bırakılmaya ısrarla devam ederse, milletimle açık açık paylaşıyorum ki, Türkiye süratle devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır” açıklamasını yapmıştı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye destek vererek, “Sayın Devlet Bahçeli’ye Filistin konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Tarihimizin, inancımızın ve insanlığımızın gereği olan çağrısını destekliyorum” dedi.

Karamollaoğlu’ndan sonra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Atılan her adımı ve yapılan her çağrıyı desteklediğimiz gibi Devlet Bahçeli’nin Gazze ve Filistinli kardeşlerimiz için dile getirdiği ifadeleri de takdirle karşılıyor, destekliyorum” dedi.

Kaynak : 12punto