İstanbul’da kuvvetli sağanak etkili oluyor: Valilik ve AFAD’dan uyarı

» Büyük Manşet » İstanbul’da kuvvetli sağanak etkili oluyor: Valilik ve AFAD’dan uyarı

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan yağış, öğleden sonra yerini sağanağa bıraktı. Büyükçekmece, Başakşehir, Sultangazi, Şişli gibi birçok ilçede kuvvetli sağanak etkili oluyor. Kentin bazı kesimlerinde su baskınları yaşanırken yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle sürücüler ilerlemekte güçlük çekti, bazı otomobillerin ise tamamen suyla kaplandı. Valilik ve AFAD’dan yapılan uyarıda ise, yağışın sabah saatlerine kadar etkili olacağı belirtildi. Ayrıca İstanbul’da yağış nedeniyle tramvay ve teleferik seferleri iptal edildi.

İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren hafif şekilde aralıklarla devam eden yağış, bazı bölgelerde etkisini artırdı.

Meteoroloji’nin dün Marmara Bölgesi için yaptığı gök gürültülü sağanak uyarılarının ardından, sabah saatlerinden itibaren kentin bazı bölgelerinde aralıklı olarak yağış başladı.

Avrupa Yakası’nın Fatih, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Güngören, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinde hafif şekilde görülen yağışa hazırlıksız yakalanan yurttaşlar, korunmak için otobüs duraklarına ve dükkan tentelerinin altına sığındı.

Bazı bölgelerde aralıklarla süren yağış, öğleden sonra özellikle kentin Silivri, Büyükçekmece, Çatalca gibi batı kesimlerinde yerini sağanağa bıraktı.

Büyükçekmece’de etkisini artıran sağanak nedeniyle caddeler suyla kaplandı. Sürücüler, Muratçeşme Kavşağı’nda oluşan su birikintisi nedeniyle ilerlemekte zorluk çekti.

Büyükçekmece’de kot farkından dolayı yolun aşağısında kalan bir iş yerinin önünde su birikintisi oluştu. İş yerini su basmaması için yurttaşlar kovayla tahliye çalışması yaptı.

BAŞAKŞEHİR VE SULTANGAZİ’DE SU BASKINLARI

Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Alibeyköy, İkitelli, Başakşehir, Mecidiyeköy’de sağanak yağışla beraber su baskınları meydana geldi.

Arnavutköy, Başakşehir, Esenyurt, Sultangazi ve Büyükçekmece gibi ilçelerde sağanak etkisini artırırken bazı bölgelerde dolu yağdı

Küçükçekmece ve Başakşehir’de aniden bastıran sağanak yağış nedeniyle araçlar suya gömüldü.

Farklı mahallelerde etkisini artıran yağış nedeniyle itfaiye ekipleri tedbir amaçlı su altı arama kurtarma ekibi ve destek ekiplerin bölgede bulunmasını talep etti.

TRAMVAY İSTASYONUNU SU BASTI

Kuvvetli yağış Arnavutköy, Başakşehir, Esenyurt, Sultangazi’de de ilerleyen saatlerde etkisini artırdı. Bazı bölgelerde su baskınları yaşandığı, mahsur kalma riskine karşı itfaiye ekiplerinin bölgede sevk edildiği belirtildi.

Bazı bölgelerde su seviyesinin araçların yarısına kadar yükseldiği gözlendi. Başakşehir’de bazı sürücüler suyla dolan yolda ilerlemekte güçlük çekerken, bazı otomobiller de tamamen suya gömüldü.

Gaziosmanpaşa’da etkisini sürdüren sağanak yerini doluya bıraktı. Kuvvetli yağış nedeniyle Topkapı – Mescid-i Selam Tramvay Hattının Taşköprü istasyonunu su bastı.

İkitelli’de yağış nedeniyle su basan yolda bir moto kurye sürüklendi. Motosikletiyle birlikte sürüklenen kişiye yoldan geçen bir vatandaş yardım etti. Kurye, vatandaşın yardımıyla kurtulurken, motosiklet suya kapıldı.

Yağış Anadolu Yakası’nda Kavacık ve Çekmeköy’de de etkili oluyor.

VALİ GÜL VE AFAD’DAN UYARI

AFAD’dan etkili olan yağışlarla ilgili açıklama geldi. Yapılan uyarıda “Meteorolojiye göre İstanbul’da kuvvetli yağışların yarın sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Sel, yıldırım, su baskınlarına karşı dikkatli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Valisi Davut Gül sosyal medyadan yaptığı açıklamada: “Sevgili İstanbullular, İlimiz genelinde kuvvetli yağış devam etmektedir ve sabaha kadar yağış beklentisi tahmin edilmektedir. Lütfen su basma riski bulunan yerleri ivedi şekilde boşaltınız” ifadelerini kullandı.

TRAMVAY VE TELEFERİK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

İstanbul’da hava muhalefeti nedeniyle Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı’nın bazı istasyonlarında sefer iptali yapılırken, Maçka-Taşkışla ve Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hatları işletmeye kapatıldı.

Metro İstanbul’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“TF1 Maçka-Taşkışla ve TF2 Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hatlarımız hava muhalefeti nedeniyle işletmeye kapatılmıştır. T5 Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattımızda yoğun yağış nedeniyle seferlerimiz Eminönü-Üniversite istasyonları arasında yapılmaktadır.”

Kaynak: Birgün