İsrail’e ilk yaptırım CHP’li o isimden geldi

» Büyük Manşet » İsrail’e ilk yaptırım CHP’li o isimden geldi

İzmir’li iş insanı Eren Barış Eke, İsrail ile yaptığı milyon dolarlık iş anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile bilinen iş insanı Eren Barış Eke, Hamas’ın öncülüğünde başlatılan Aksa Tufanı’nın ardından İsrail’in Gazze’deki hastane ve benzeri sivil alanları bombalayarak çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan yüzlerce sivili öldürmesine yönelik ekonomik yaptırım kararı aldığını açıkladı.

10 yılı aşkın bir süredir kağıt ve matbaa sektöründe faaliyet gösteren bir iş insanı olan Eren Barış Eke, sahibi olduğu ve uluslararası kağıt ihracatı ve ithalatı alanında 3 yılı aşkın süredir İzmir’de faaliyet gösteren Arkhe Paper’ın İsrailli Hadera şirketi ile milyon dolarlık iş hacmini aşan ilişkilerini ve anlaşmalarını sonlandırdığını duyurdu.

İsrail’in Filistin’e yönelik insanlık dışı saldırıları üzerine yaptırım ve boykot kararı aldığını söyleyen Eren Barış Eke,

İsrailli Hadera şirketi ile sürdürdüğümüz ticari ilişkileri, İsrail’in işlediği savaş suçları ve sivil katliamları sebebiyle sona erdirmiş bulunuyoruz.” dedi.

Hamas’ın saldırılarında sivillerin hedef alınmasına da tepki gösteren Eke, “Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh’ anlayışının temsilcileri olarak hem yıllardır zulüm gören Filistin halkıyla dayanışmalı hem de savaşa karşı barışı savunmalıyız. Sivillere yönelik saldırılar kabul edilemez. Bu savaş durmalı, barış için gerçek bir adım atmalıyız” dedi.

Eren Barış Eke, “Bireysel ve küçük çaplı satın almama boykotlarının bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten İsrail ve bağlantılı ekonomik aktörlerle ticari ilişkileri olan iş insanlarının ve büyük şirketlerin sahaya çıkarak İsrail’e yönelik ekonomik yaptırım ve boykot uygulaması gerekiyor.

Elbette bizim İsrailli şirketlerle iş hacmimiz diğer büyük ekonomik aktörlere göre küçük kalmaktadır ama umarım bir sembol ve örnek teşkil ederiz ve daha etkili iş insanları ve kurumlar da bizi örnek alarak etkili bir tavrın alınmasına destek olurlar.

Biz cesaret göstererek ve hem ticari hem de siyasi riskler alarak bir adı attık, İsrail ile güçlü ve büyük ekonomik bağlantıları olan öznelerden de bu cesareti beklediğimizi paylaşmak isterim.” şeklinde konuştu.