İsrail-Hamas savaşında 18. gün! Gazze için son 48 saat

» Büyük Manşet » İsrail-Hamas savaşında 18. gün! Gazze için son 48 saat

İsrail-Hamas savaşı 18. gününde. Karşılıklı saldırılarda 5 bin 87 Gazzeli, 1400 İsrailli öldü. Hamas iki rehineyi daha serbest bıraktı. İsrail Ordu Sözcüsü “Kara harekatı stratejik ve taktiksel nedenlerden dolayı gecikti” dedi. Öte yandan Gazze’de hastanelerin enerjilerinin bittiği ve tüm jeneratörlerin durması için sadece 48 saatin kaldığı açıklandı.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonuyla başlayan İsrail-Hamas savaşı 18. günününe girdi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda, daha önce esir alınan Nurit Yitzhak ve Yocheved Lifshitz serbest bıraktı. Söz konusu kişilerin daha önce bırakmak istediklerini vurgulayan Kassam Tugayları, İsrail’i “kendi esirlerine önem vermemekle” suçladı. Kassam Tugayları, esirlerin serbest bırakılması için İsrail’e koyduğu şartları Tel Aviv’in ihlal etmesine rağmen, “insani ve sağlık gerekçeleriyle iki sivili tek taraflı serbest bıraktıklarını” belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Yossi Zilberman ise bu konuda henüz yorum yapmayacaklarını, İsrailli sivillerin sağ biçimde geri döndüğünden emin olduktan sonra, Başbakanlık himayesindeki “esirler ve kayıp kişiler dosyası” sorumlusunun konuyla ilgili açıklamayı yapacağını ifade etti.

‘KARA HAREKATINA HAZIRIZ AMA ORTA DOĞU’NUN TAMAMINA BAKIYORUZ’

İsrail ordu radyosu bugün, Tel Aviv’in bölgeye takviye ABD kuvvetleri gelene kadar Gazze Şeridi’ne yönelik “kara savaşını ertelemeye” karar verdiğini bildirmişti.

Konuya dair İsrail’den ilk açıklama geldi. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’ye yönelik kara harekatının, çeşitli stratejik ve taktiksel nedenlerden dolayı geciktiğini söyledi. Hagari, “Biz tabi ki hazırız ama çeşitli stratejik ve taktiksel nedenler var. Biz Orta Doğu’nun tamamına bakıyoruz” dedi.

İŞTE SAVAŞTAN DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER:

08:01 | SADECE BİR GÜNDE 400 YER VURULDU

İsrail ordusu son bir gün içerisinde abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 400 yeri vurduğunu duyurdu.

06:16 GAZZE’DE BİR GECEDE 110 KİŞİ ÖLDÜ

Gazze’de, İsrail saldırıları sonucu bir gecede aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 110 Filistinli hayatını kaybetti.

05:09 |HASTANELER İÇİN SON 48 SAAT

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının Telegram hesabında, kısa açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra, “Gazze’deki hastanelerde, tüm jeneratörlerin durması için önümüzde 48 saatten daha az bir süre kaldı.” dedi. Kentteki sağlık sisteminin tarihinin en kötü aşamasında olduğunu belirten Kudra, Gazze’ye yardım ulaştırma mekanizmasının oldukça yavaş işlediğini ve bunun durumu değiştirmeyeceğini söyledi.

04:23 | HAMAS: ENDONEZYA HASTANESİNDE ELEKTRİKLERİN KESİLMESİ İNSANLIK SUÇUDUR

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesinde yakıtın bitmesi sonucu elektriklerin kesilmesinin bir insanlık suçu olduğunu duyurdu.

03:31 | İSRAİL ORDUSU, BATI ŞERİA’DA BASKINLAR DÜZENLEDİ

Filistin haber ajansı WAFA’nın aktardığı gelişmelere göre, İsrail ordusu, Kudüs’ün kuzeydoğusu, Nablus ve Cenin gibi kentlerin çeşitli bölgelerine baskınlar düzenledi. Kudüs’ün kuzeydoğusundaki Caba beldesinde evlere giren İsrail güçleri, evleri boşalttıktan sonra teftiş yaptı, köyde insanların dolaşmasına engel oldu.

Nablus kentinin kuzeybatısındaki Burka beldesine büyük bir askeri grupla baskın düzenleyen İsrail güçleri, beldeye yoğun silah atışlarıyla giriş yaptı, evlerde aramalarda bulundu. İsrail güçleri, Cenin kentinin güneyindeki Yabed beldesine de büyük bir grup askerle baskın düzenledi. El-Arka köyü ve el-Cilme kontrol noktasında İsrail güçlerinin girişi, Filistinliler tarafından engellenmeye çalışıldı.

00:15 | İSRAİL’DEN ‘ERTELENDİ’ HABERİ SONRASI KARA HAREKATI AÇIKLAMASI 

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’ye yönelik kara harekatının, çeşitli stratejik ve taktiksel nedenlerden dolayı geciktiğini söyledi.

Hagari’nin yaptığı açıklamalar, İsrail devlet televizyonu KAN’da yayımlandı.

Hagari, 7 Ekim’den bu yana, “İsrail’e dönük saldırılarda büyük rol oynayan” Hamas’ın hava sisteminde görev alan komutanlardan 5’inin öldürüldüğünü iddia etti.

Sözcü, İsrail ordusunun, İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ve Askeri İstihbarat Dairesinin (AMAN) talimatıyla, Hamas’a bağlı Kuzey Tümeni’ndeki tanksavar füze sistemi komutanı İbrahim es-Sahar’ı da öldürdüğünü söyledi.

Gazze’ye yönelik kara harekatıyla ilgili Hagari, “Biz tabi ki hazırız ama çeşitli stratejik ve taktiksel nedenler var. Biz Orta Doğu’nun tamamına bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

İsrail ordu radyosu bugün, Tel Aviv’in bölgeye takviye ABD kuvvetleri gelene kadar Gazze Şeridi’ne yönelik “kara savaşını ertelemeye” karar verdiğini bildirmişti.

00:00 | HAMAS’IN SERBEST BIRAKTIĞI İSRAİLLİ ESİRLER MISIR’DA

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının, serbest bıraktığı İsrailli esirlerin, Refah Sınır Kapısı’nda Mısır’a teslim edildiği bildirildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesinden yapılan açıklamada, Kızılhaç yetkilileri, 2 İsrailli esirin serbest bırakılmasında rol aldıkları belirtildi.

Savaşan taraflar arasındaki “tarafsızlığının” bunu sağladığını vurgulanan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki diğer esirleri ziyaret etmeye ve bırakılmalarını sağlamaya hazır olunduğu kaydedildi.

Mısır televizyonu da Refah Sınır Kapısı’ndan ülkeye getirilen 2 İsrailli yaşlı kadının görüntülerini yayınladı.

Kaynak: TELE 1