İsrail gece boyunca Gazze’ye saldırdı

» Büyük Manşet » İsrail gece boyunca Gazze’ye saldırdı

İsrail donanmasına ait hücumbotlarının, Akdeniz kıyısındaki Gazze Şeridi’nin orta kesimlerini ve Han Yunus kenti sahilindeki yerleşim yerlerini denizden vurduğu bildirildi. İsrail ordusunun en az 72 saat boyunca yetecek yiyecek ve su stoku yapılması uyarısının ardından halk marketlere akın etti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail hücum botlarından kentin sahil kesimlerine onlarca roket atıldı.

Akdeniz kentlerinden Gazze Şeridi’nde, İsrail savaş uçaklarının gece boyu aralıksız hava saldırıları sürerken, bu kez şehrin orta kesimleri ve Han Yunus kenti sahil kesimlerindeki yerleşim yerleri denizden atılan roketlerin hedefi oldu.

10.50 : İSRAİL’DEN AÇIKLAMA: ‘200’DEN FAZLA HEDEF VURDUK’

İsrail Savunma Kuvvetlerinden (IDF) yapılan açıklamada, İsrail ordusuna ait onlarca savaş uçağının gece boyunca Gazze kentindeki Rimal Mahallesi ve Han Yunus şehrindeki 200’den fazla hedefe saldırı gerçekleştirdiği duyuruldu.

Han Yunus’ta askeri altyapı ve silah deposunun hedef alındığı belirtildi. Vurulan yerlerin arasında bir caminin içindeki silah deposunun bulunduğu aktarıldı.

10.23 : YÜZDEN FAZLA İSRAİL ASKERİ ESİR

İsrail Ordu Radyosu’na göre, 100’den fazla İsrail askeri, Hamas tarafından esir alınarak Gazze’ye götürüldü.

İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise esir tutulan asker sayısının “100 ila 150 arasında” olduğunun tahmin edildiğini aktardı.

09.56 : “SON 24 SAATTE SIZMA OLMADI”

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin baş sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari ise Hamas’ın cumartesi sabahı sınırdaki çitilerin bazı kısımlarını havaya uçurmasının ardından ordunun Gazze sınırında kontrolü yeniden sağladığını ifade etti.

Hagari, “Son günde tel örgüden tek bir terörist bile içeri girmedi” dedi.

06.20 : ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İsrail, kuşatma altına aldığı Gazze Şeridi’ne bombalar yağdırdı. İsrail, Gazze Şeridi’nde 700’den fazla Filistinlinin ölümüne neden oldu.

Hamas’ın, İsrail’in güneyindeki birçok kasabaya düzenledikleri

saldırılarda ise 900’den fazla İsrailli öldü.

04.17: GAZZE ŞERİDİ KARANLIĞA GÖMÜLDÜ

İsrail ve Hamas arasındaki saldırılar devam ederken, İsrail’in düzenlediği bombardıman nedeniyle Gazze Şeridi’nin büyük bölümü karanlığa gömüldü.

Saldırılarda Gazze Şeridi’ndeki elektrik altyapısı büyük hasar alırken, halk elektrik ihtiyacını jeneratörler ile sağlamaya çalışıyor.

Öte yandan, İsrail de Hamas’ın saldırıların ardından Gazze Şeridi’ne sağlanan elektrik akışını kesmişti.

02.35: İSRAİL’DE HALK MARKETLERE AKIN ETTİ

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken, İsrail ordusu tarafından halka en az 72 saat boyunca yetecek yiyecek ve su stoku yapılması uyarısı yapıldı. Uyarıda, “Çatışmalar uzun sürebilir ve her ailenin su, yiyecek, ilaç ve acil durumlar için gerekli ekipmana sahip olmasını sağlaması önemlidir” denildi. Halktan en yakın sığınağın nerede olduğunu belirlemesi istenilen uyarıda, sığınağa giden açık bir yol olduğundan emin olunması tavsiye edildi.

Ordu, söz konusu uyarının yeni olmadığını ve her zaman yürürlükte olduğunu belirtse de halk uyarının ardından marketlere akın etti. Uyarının ardından market raflarının boşaldığı ve kasalarda uzun kuyruklar olduğu görüldü.

Kaynak: Cumhuriyet