İsrail, Gazze’deki Kudüs Hastanesi’nin yakınını bombaladı

» Büyük Manşet » İsrail, Gazze’deki Kudüs Hastanesi’nin yakınını bombaladı

İsrail ordusu saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de, Kudüs Hastanesi’nin çevresine bombardıman düzenlendi. Bombalardan biri ambulanslar hareket ettikten sonra hastane yakınına düştü.

İsrail ordusu, abluka altında tuttuğu Filistin’in Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdürüyor.

Gazze’deki Kudüs Hastanesi’nin yakını defalarca bombalandı.

Ambulanslar hastane önünden hareket ettiği sırada yakındaki bir binanın vurulması sonrasında etrafa saçılan parçalar hastanenin önüne kadar geldi. Sağlık görevlileri de yeniden hastanenin içine sığındı.

İsrail’in dün akşam Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28’i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

Ne olmuştu?

Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın (İslami Direniş Hareketi) silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 304’ü asker 1405 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 3 bin 478 kişinin öldüğünü, 12 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 64 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1300 kişinin yaralandığı belirtilmişti. İsrail’in saldırılarında 13 gazeteci de yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda ise 10 Hizbullah üyesi, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil ölmüştü.

Kaynak: Duvar