İndirim olacağı belirtilen Tarım Kredi marketlerinde hüsranla karşılaştılar

» Ekonomi » İndirim olacağı belirtilen Tarım Kredi marketlerinde hüsranla karşılaştılar

Tarım Kredi marketlerinin bazı ürünlerde yüzde 50’ye varan indirim yapacağını duyurması üzerine bu sabah erken saatlerde marketlere akın eden vatandaşlar hüsranla karşılaştı. Yine umdukları indirimi bulamayan vatandaşlar evlerine fileleri boş dönmek durumunda kaldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi, 16 Ekim tarihinden itibaren bazı gıda ürünlerinde indirim yapılacağını duyurdu.

Açıklamada, “Peynir, pirinç, nohut, mercimek, ayçiçeği yağı, salça, çay, un gibi temel ihtiyaç ürünleri ile deterjan, sabun, kâğıt peçete ve kâğıt havlu gibi temizlik ürünlerinde yüzde 50’ye varan indirim yapılacaktır” bilgisi verildi.

Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  zincir marketlere yaptığı enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadeleye destek olma çağrısına karşılık olarak, mevcut indirim kampanyalarımıza ilave olarak 16 Ekim 2023 tarihinde başlayacak yeni kampanyamız kapsamında; süt, peynir, pirinç, nohut, mercimek, ayçiçeği yağı, salça, çay, un gibi temel ihtiyaç ürünleri ile deterjan, sabun, kâğıt peçete ve kâğıt havlu gibi temizlik ürünlerinde yüzde 50’ye varan indirim yapılacaktır.

Ayrıca; cumartesi, pazar ve pazartesi günleri, çiftçilerimizden doğrudan tedarik ederek satışını gerçekleştirdiğimiz patates, soğan, elma, portakal, domates ve salatalık gibi meyve/sebze ürünlerinde manavlar da taptaze indirim kampanyamıza da devam etme kararı almış bulunmaktayız.”

VATANDAŞ UMDUĞU İNDİRİMİ YİNE BULAMADI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2021 yılı Ekim ayında atıştırmalık alıp 1002 lira ödediği ve fiyatlarını ‘gayet uygun’ bulduğu Tarım Kredi Kooperatifi marketlerine 2022 yılı Ağustos ayında verdiği talimatla büyük indirim olacağını açıklamıştı.

2022 yılında, 15 Ağustos’ta yapılacağı belirtilen indirimli satışlar nedeniyle birçok vatandaş sabah erken saatlerde Tarım Kredi Kooperatifi marketlerine akın etmiş ancak umdukları indirimi bulamamıştı.

Tarım Kredi Kooperatifi tarafından geçen hafta yapılan açıklama ile 16 Ekim tarihinde bazı gıda ve temizlik ürünlerinde yüzde 50’ye varan indirim olacağı açıklaması üzerine, vatandaşlar bugün sabah saatlerinde yeniden Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin yolunu tuttu.

Ancak vatandaşlar, geçen sene olduğu gibi bu yıl da umdukları indirimi bulamadı. Alacakları ürünlerde indirim göremeyen birçok vatandaş elleri ve fileleri boş evlerine dönmek durumunda kaldı.

2 AY İÇERİSİNDE ZAM ÜSTÜNE ZAM YAĞDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl verdiği talimat üzerine 15 Ağustos tarihinde indirim olacağı açıklanan tarih ile bu tarihin yıl dönümünde, Tarım Kredi Kooperatifi Eskişehir Şirintepe mağazasındaki etiketleri görüntüleyen SÖZCÜ muhabiri aradan geçen bir yıl içerisinde ürünlere zam üstüne zam geldiğini tespit etmişti.

15 Ağustos 2023 tarihinde ürün etiketlerinin görüntülenmesinin üzerinden geçen 2 aylık sürede, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki ürünlere zam üstüne zam geldiği tespit edildi. 16 Ekim tarihinde gıda ve temizlik ürünlerine yüzde 50’ye varan indirim geleceği belirtilen tarihten bir gün önce de mağazadaki fiyatları inceleyen SÖZCÜ muhabiri, indirim geleceği belirtilen tarih ve bir gün öncesinde de fiyatlarda bir değişiklik olmadığını görüntüledi.

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki ürünlerin bir kısmının geçen yılki fiyatları, indirim gelmeden bir gün öncesinin fiyatları ve indirim geldiği belirtilen 16 Ekim tarihindeki ürünlerin fiyatları şöyle oldu:

ZAM ŞAMPİYONU ZEYTİN OLDU

Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında 2 aylık süre içerisinde zam üstüne zam yağdı. Zamlanan ürünlerin başında ise siyah zeytin yer aldı. 15 Ağustos tarihinde 500 gramı 29.50 olan siyah zeytin 15 Ekim tarihinde ise 42 liradan Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin raflarında yerini aldı.

En çok zamlanan ürünlerden bir diğeri ise kıymaydı. 400 gramı 95 lira 90 kruştan satılan kıyma ise 135 lira 90 kuruş oldu. 5 kilokuk baldo pirinç 235 liradan 253 liraya çıkarken, 64 lira 90 kuruş olan 450 gramlık bal 79 lira 90 kuruş oldu. 16’lı tuvalet kağıdı ve bir kiloluk barbunyanın fiyatı değişmedi. Zamlanan ürünlerin yanı sıra fiyatı düşen ürünler de oldu. 175 lira olan 5 litrelik ayçiçek yağı 164.50 liraya düşerken, yeşil mercimeğin fiyatı da ucuzladı.

“SABAHIN KÖRÜNDE GELDİM”

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde indirim olacağı umuduyla sabahın erken saatlerinde mağaza önünde sıraya giren vatandaşlar hayal kırıklığı ile karşılaştı. Sabahın köründe indirim olacağı için geldiğini belirten Murat Demiral, “Geldiğimde önümde en az 50 kişi vardı. Fiyatlar nereye uygun! İnsanları kandırıyorlar. Fiyatlarda indirim filan yok. Sadece insanları bu markete yönlendirmek için kandırıyorlar” dedi.

YİNE FİYATLARI UYGUN BULMADILAR

Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarına gelen vatandaşlar fiyatları yine uygun bulmadı. Umdukları indirimi bulamadığını belirten vatandaşlar şunları söyledi:

* Fiyatlar hiç güzel değil. Kandırıyorlar insanları. Hiçbir şey almadan çıktık.

* Fiyatlar uygun değil. Yüzde 50 indirim filan yok.

* Yüzde 50 indirim yok. Sadece kırık pirinçte indirim yapmışlar. Zaten her tarafta aynı. Normalde kuru bakliyatta yüzde 50 indirim demişti Cumhurbaşkanımız dün akşam. Ayın 16’sında yüzde 50 indirim var demişti. Ama hiç indirim yok. Kuru bakliyat ve yağda, kaşar peyniri ve süt ürünlerinde indirim denildi. Ama hiçbirinde yüzde 50 indirim yok.

* Maalesef fiyatlar uygun değil.

* Söylendiği gibi bir indirim yok. Sadece 3-5 liralık indirimler vardı. Dün geldiğimizde de fiyatlar aynıydı.

* Yok, indirim mindirim yok. Yalan, dolan hep. Bir tek tuvalet kağıdı aldım.

* İndirim filan yok. Keşke gelmez olaydım. Fiyatlar aynı. Markete girmişken almış oldum. Bilseydim vallahi gelmezdim. 10 kuruş pahalıya alırdım en azından buradan evime taşımazdım.

Kaynak: Sözcü