İflas eden edene… Tekstil sektörü iflasın eşiğinde!

» Büyük Manşet » İflas eden edene… Tekstil sektörü iflasın eşiğinde!

Gaziantep’te faaliyet gösteren ‘Karaca Tekstil Sanayi ve Ticaret Şirketi’ ile ‘Vizyoner Tekstil İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’ iflasın eşiğine geldi. İki dev şirket, konkordato ilan etti.

Gaziantep’te 1995 yılında kurulan halı sektörünün önde gelen şirketlerinden Karaca Tekstil Sanayi ve Ticaret Şirketi yılda 4 milyon metrekare üzerinde halı üretimi kapasitesiyle bölgenin en bilinen firmalarından biri.

1 YILLIK KONKORDATO SÜRESİ

Ekonomim’in haberine göre; Karaca Tekstil, Güney Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin 2006 yılındaki raporunda ihracat alanında ilk 100 firma arasında yer alıyordu. Dünya geneline de ihracat yapan firma için Gaziantep 1.Asliye Ticaret Mahkemesi 1 yıllık konkordato süresi tanıdı. Firma bu sürede işleri düzelttirse iflastan kurtulacak.

VİZYONER TEKSTİLDE DE DURUMLAR KÖTÜ

Gaziantep’in yine köklü şirketlerinden Vizyoner Tekstil İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi de iflasın eşiğine geldi. Şirket içinde Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi konkordato ilan etti ve bir yıl süre verdi. Şirket pamuk ve deri tabanlı halılardan akrilik ve shaggy halılara, duvardan duvara halıya kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. İhracat yaptığı ülkeler ise başta Amerika olmak üzere Romanya, Almanya geliyor.

Tekstil firması bu üç ülkenin dışında da bir çok ülkeyle ihracat bağlantısı var. Vizyoner Tekstil İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi hakkında Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından konkordato süreci başlatıldı ve şirketlere 1 yıllık bir süre tanındı.

 

Kaynak: Ekonomim