Hamas-İsrail savaşında 17.gün!

» Büyük Manşet » Hamas-İsrail savaşında 17.gün!

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısı sonrası İsrail’in de Gazze’de sivilleri hedef aldığı savaşın 17. gününe girildi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırısı sonrası bölgedeki gerilim arttı. İsrail, Gazze’de sivilleri katlederek suç işlerken savaşta 17. güne girildi. İsrail Ordusu Gazze’ye kara harekatı için tüm hazırlıklarını bitirmiş durumda ancak ABD harekatın ertelenmesini talep ediyor. Hafta içinde ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte İsrail’e ziyarete gidecek.  Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında 4 bin 651 kişi hayatını kaybetti. 15 bine yakın kişi de yaralandı.

YOĞUN HAVA SALDIRISI

İsrail uçakları, Gazze’deki Cebaliya, El-Bureyc ve Nusayrat mülteci kampları ile Beyt Lahiya bölgesinde, sivillerin yaşadığı çok sayıda eve hava saldırısı düzenledi. Gazze’deki İçişleri Bakanlığının yaptığı yazılı açıklamaya göre, saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 30 Filistinli hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

ENKAZLARDA ÇOK SAYIDA SİVİL VAR

Saldırılarda yıkılan evlerin enkazı altında hala çok sayıda Filistinli olduğu, ancak elektrik ve gerekli ekipman olmaması nedeniyle bu kişilere ulaşmanın çok zor olduğu ifade edildi.

KARA HAREKATI İÇİN HAVA SALDIRISI YOĞUNLAŞACAK

İsrail ordusu, daha önce yaptığı açıklamada, “savaşın” bir sonraki aşamasına (kara harekatı) hazırlık amacıyla Gazze’de İsrail güçlerinin karşılaşabileceği tehditleri azaltmak için hava saldırılarını yoğunlaştırdığını duyurmuştu.

İŞTE SAAT SAAT YAŞANANLAR:

06:12 | İSRAİL ORDUSU, BATI ŞERİA’DA ÇOK SAYIDA FİLİSTİNLİYİ GÖZALTINA ALDI

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne havadan ve karadan saldırıları sürdürürken, işgal altındaki Batı Şeria’daki birçok beldeye düzenlediği baskınlarda çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

05:06 | BİR GÜNDE 400’DEN FAZLA FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTI

İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılar sonucu 400’den fazla Filistinlinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın kentteki tıp kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor.

WAFA’ya göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli sayısı 4 bin 700’e yükseldi.

01:11 | GAZZE’YE YOĞUN SALDIRI

İsrail uçakları, Gazze’deki Cebaliya, El-Bureyc ve Nusayrat mülteci kampları ile Beyt Lahiya bölgesinde, sivillerin yaşadığı çok sayıda eve hava saldırısı düzenledi. Gazze’deki İçişleri Bakanlığının yaptığı yazılı açıklamaya göre, saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 30 Filistinli hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

00:01 | ABD’DEN ‘LÜBNAN’ AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Lübnan’dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımız hemen ülkeyi terk etmeli.” açıklamasını yaptı.

Savaşta dün yaşanan gelişmeler şöyle:

*Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefonda, İsrail Gazze çatışmalarını görüştüğünü açıkladı.

*Türkiye’den Gazze’ye ulaştırılmak üzere havalanan Cumhurbaşkanlığı yardım uçağı Mısır’a ulaştı.

*İsrail ordu sözcülüğü yaptığı yazılı açıklamada, “Kısa bir süre önce İsrail ordusuna ait bir tank, yanlışlıkla sınıra yakın Kerem Şalom (Kerem Ebu Salim) bölgesinde bir Mısır mevzisini, ateş açarak vurdu” dedi.

*Filistinli Gazeteciler Sendikası, İsrail’in saldırılarında Filistinli foto muhabiri Ruşdi es-Serrac’ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden gazetecilerin sayısı 18 oldu.

*Suriye basını, İsrail’in Şam ve Halep’teki havalimanlarına saldırdığını bildirdi. İsrail’den ise konuya ilişkin açıklama gelmedi.

*İsrail güçlerinin, Batı Şeria’nın Cenin, Tubas ve Nablus kentlerine düzenlediği baskın ve saldırılarda 3 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği belirtildi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla, gece boyunca İsrail güçleri tarafından düzenlenen saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı güncellendi. Buna göre, Cenin Mülteci Kampı’nın Ed-Demc Mahallesi’nde bulunan El-Ensar Camisi’ne düzenlenen saldırıda 1 kişi daha öldü ve Cenin’de ölenlerin sayısı 2’ye yükseldi.

Kaynak: TELE 1