Gözaltına alınan gazeteci Dinçer Gökçe serbest bırakıldı

» Büyük Manşet » Gözaltına alınan gazeteci Dinçer Gökçe serbest bırakıldı

‘Döner kardeşlere tahliye kararı’ haberi nedeniyle gözaltına alınan Gökçe savcılık ifadesi sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Halk TV’nin internet sitesinin muhabiri Dinçer Gökçe, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, “Döner kardeşlere tahliye kararı” başlıklı haberinde ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alanen Yayma’ suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alındı.

AA’nın haberine göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca haberdeki iddialara ilişkin yapılan incelemede, adı geçen kişilerin mahkemece tahliye edilmedikleri, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesince verilen ve kesinleşen hapis cezaları nedeniyle Kırıkkale ile Edirne’de cezaevinde bulundukları, çete lideri ve örgüt üyelerinin tahliye edildiğine ilişkin haber içeriğinin ‘gerçeğe aykırı ve yanıltıcı nitelikte’ olduğu iddia edildi.

Gökçe daha sonra savcılığa ifade verdi. İfadesinin tamamlanan Gökçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN TEPKİ: SUÇ OLAN SANSÜRDÜR

Gazeteciler Cemiyeti, Gökçe’nin gözaltına alınması sonrası açıklama yaptı. Cemiyetten yapılan açıklamada, “Tolga Şardan’ın ardından Halk TV’den Dinçer Gökçe de gözaltına alındı. Her ikisi de sansür yasasıyla gelen Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma suçlamasıyla karşı karşıya. Suç olan sansürdür, haber alma hakkını gasptır. Meslektaşlarımız serbest bırakılmalıdır. #GazetecilikSuçDeğildir” denildi.

Kaynak: TELE 1