Gözaltına alınan eski HDP Milletvekili Hüda Kaya tutuklandı!

» Büyük Manşet » Gözaltına alınan eski HDP Milletvekili Hüda Kaya tutuklandı!

Hakkında soruşturma başlatılan eski HDP Milletvekili Kaya, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı. Gözaltına alınan Hüda Kaya tutuklandı.

Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında,  6-8 Ekim 2014’te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamak ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Kaya soruşturma kapsamında İstanbul Emniyeti tarafından İstanbul Havalimanı’nda gözaltına

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirilen Kaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi Ankara sulh ceza hakimliğince, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden yapılan sorgunun ardından tutuklandı.

Kaya’nın avukatı Zilan Leventoğlu gözaltının ardından şu açıklamayı yapmıştı:

“Kamuoyuna; Hüda Kaya, yurtdışında bir programa katılmak için bulunduğu İstanbul Havalimanı’nda haksız ve keyfi bir şekilde gözaltına alınmıştır. Aylardır ulaşılabilir olmasına ve ikametinde olmasına rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kaçaklık karar verilmiştir.

Hüda Kaya hakkında 27 Eylül’de hukuksuz bir şekilde kaçak kararı alınması akabinde, tarafımızca bu karara itiraz edilmiş, kaçak olmadığı, ikametinde ulaşılabilir olduğu, telefonlarının açık olduğu, her zaman ifadeye hazır olduğu hem sözlü hem yazılı olarak defalarca belirtilmiş olmasına ve yakın tarihlerde İstanbul Cumhuriyet savcılığına gidip ifade vermiş olmasına rağmen, yine kendisinin savcılık kalemi ile görüşüp gerekirse Ankara’ya gelebileceğini, ifade için hazır olduğunu kaçaklık kararının kaldırılması gerektiğini söylemesine rağmen kaçaklık kararı kaldırılmamış, Hüda Kaya’nın ifade vermek istemesi keyfi şekilde engellenmiştir.

Sonuç olarak bugün müvekkilimiz Sayın Hüda Kaya saatlerdir havalimanında olmasına, pasaport işlemlerinin sorunsuzca gerçekleşmesine rağmen uçağın kalkmasına 10 dakika kala yine tamamen keyfi bir şekilde çıkışınız mümkün değil denilerek gözaltına alınmıştır. Bu tamamen haksız, keyfi ve hukuksuz süreci kamuoyunun takdirine bırakıyoruz…”