Gazze’de can kaybı 8 bin 306’ya yükseldi

» Büyük Manşet » Gazze’de can kaybı 8 bin 306’ya yükseldi

Hamas- İsrail Savaşı’nda Gazze‘ye düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 300’ü aştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, 24 gündür düren İsrail-Hamas çatışmalarında yaşanan can kaybıyla ilgili güncel verileri paylaştı. Sözcü El Kudra, Şifa Hastanesi yakınında düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 457’si çocuk ve 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306’ya çıktığını, yaralananların sayısının ise 21 bin 48’e yükseldiğini söyledi. İsrail saldırıları nedeniyle 25 hastanenin hizmet dışı kaldığını, 25 ambulansın da hedef alındığını kaydeden Kudra, İsrail’in hasta ve yaralıları kurtarma görevini yerine getirememesi için ambulansları kasıtlı şekilde hedef aldığını, yardım hareketliliğini felce uğrattığını savundu.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM OLMADAN…”

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, The Guardian gazetesine verdiği demeçte 2007 yılından bu yana Hamas kontrolünde bulunan Gazze’deki gelişmeler, bölge ülkeleri ve ABD’nin Filistin konusundaki adımlarına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

İki devletli çözümle sonuçlanacak bir barış sürecine dönülmeden Gazze konusunda İsrail’le işbirliği yapmayacaklarını belirten Başbakan Iştiyye, kapsayıcı ve barışçıl bir vizyon olmadan bu işbirliğinin Filistin yönetimince kabul edilmeyeceğini vurguladı. Muhammed Iştiyye, “Batı Şeria’da siyasi bir çözüm olmadan Filistin yönetiminin Gazze’yi idare etmesi, Filistin yönetiminin bir F-16’ya ya da İsrail tankına binmesi gibidir” dedi.

“BATI ŞERİA’DA ÇÖZÜME İHTİYAÇ VAR”

Iştiyye, Batı Şeria’da bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu ve bunun sağlanmasıyla iki devletli çözüm çerçevesinde Gazze’nin sürece dahil edilmesi gerektiğini savundu.

Öncelikle Gazze’nin bombalanmasının ve Batı Şeria’daki saldırıların sona ermesi gerektiğini ifade eden Filistin Başbakanı Iştiyye, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail saldırılarında öldürülen Gazzelilere ilişkin sayıların kesinliğini sorgulamasıyla ilgili de ellerinde isim ve kimlik numaralarıyla birlikte kesin sayıların bulunduğunu vurguladı.

“ARAPLAR BİZDEN BIKTI, ÇÖZÜM İSTİYORLAR”

Iştiyye, İsrail’in Gazze’de Hamas yönetimini istememesinin uluslararası topluma iki devletli çözüm konusunda baskı yapacak fırsatı verdiğini kaydederek, yaşanan insani krizden nasıl bir barış çıkarılacağı sorusunu herkesin kendisine sormasının önemli olduğunu ifade etti.

Bazı Arap ülkelerinin İsrail’le imzaladığı normalleşme anlaşmalarında yer alan “Herhangi bir anlaşmanın Filistin’e önemli faydalar sağlaması” ifadelerine de değinen Iştiyye, bunun Arap ülkelerinin ortak görüşü olması gerektiğini kaydetti. Iştiyye, komşu ülkelerin de Filistin’de barış olmadan bölgede barış olamayacağını gördüğüne dikkati çekerek, “Tüm açık sözlülüğümle şunu söylemeliyim, Araplar bizden bıktı. Filistin’de bir çözüm istiyorlar çünkü onlar için önemli bir sorunuz” ifadelerini kullandı.

“BIDEN’IN HİÇBİR GİRİŞİMİ OLMADI”

Kalıcı barış için ABD’nin de liderlik göstermesi gerektiğini ancak Başkan Joe Biden’ın bu konuda hiçbir girişimi olmadığını belirten Iştiyye, şunları söyledi:

“(Biden) Herhangi bir özel temsilci bile atamadı, hiç tutulmayan sözlerden bile vermedi. Yerleşimcilere karşı olduğunu söylüyor ama buna karşı ne yaptı? İsrail’i finanse etmeye devam etti. İki devletli çözümden yana olduğunuzu söylüyorsunuz ama İsrail bunu her gün yok ediyor. Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. ABD’nin Kudüs’teki Konsolosluğunu yeniden açacağınızı söylediniz. Görev süreniz doluyor ama yapmadınız. Bu da bir kızgınlık oluşturdu.”

Iştiyye, Avrupa ve ABD’li liderlerin kapsayıcı bir çözüme açık olduklarını ilan etmesi gerektiğinin altını çizerek, bu çözüme Gazze ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria’da Filistin seçimleri ile ‘Filistin’i partner olarak görmeyen’ Başbakan Benjamin Netanyahu’nun yönetmediği bir İsrail’in dahil olduğunu söyledi. Filistin yönetiminin halkta popülerliğini yitirdiği yönündeki iddialara ilişkin ise Iştiyye, “Şiddet içermeyen duruşumuzu popülerlik kazanmak için terk etmeyiz” karşılığını verdi. Iştiyye, Batı Şeria’da halkın İsrail’e karşı nefretinin arttığını da sözlerine ekledi.