Gabriel Attal Fransa’nın en genç başbakanı oldu

» Büyük Manşet » Gabriel Attal Fransa’nın en genç başbakanı oldu

AFP’nin aktardığına göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 34 yaşındaki Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ı başbakan olarak atadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elisabeth Borne’un istifasının ardından  34 yaşındaki Gabriel Attal’ı başbakan olarak atadı.

Eski eğitim bakanı Gabriel Attal böylece Fransa tarihindeki en genç ve ilk açık eşcinsel başbakan oldu. Attal’ın kısa süre içerisinde yeni kabineyi olşturması bekleniyor.

Elysee Sarayından yapılan açıklamada “Cumhuriyetin Cumhurbaşkanı, Sayın Gabriel Attal’ı başbakan olarak atadı ve ona hükümeti kurma görevini verdi” denildi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Macron da, Attal’ın enerjisine ve bağlılığına güvendiğini ifade etti. Macron’un mesajını Attal da paylaştı.

NE OLMUŞTU?

Eski Fransa Başbakanı Elisabeth Borne Pazartesi günü istifa etmişti. 62 yaşındaki Borne’un iki yıldan az süren görev dönemine ülkede protestolara yol açan emeklilik reformu ve tartışmalı göç yasası damga vurmuştu.

Aralık ayında Fransız parlamentosunda kabul edilen yasa ülkedeki düzensiz göçmenlerin daha hızlı bir biçimde sınırdışı edilebilmesine imkan tanıyor.

Attal’ın geçen yıl eğitim bakanı olarak göreve başlamasından sonra ilk attığı adım devlet okullarında çarşaf giyilmesini yasaklamak olmuş ve bu politika muhafazakar seçmenler arasında popülerlik kazanmasını sağlamıştı.