Fırtına ve sel üç kenti vurdu can aldı! 9 ölü, 11 kayıp

» Büyük Manşet » Fırtına ve sel üç kenti vurdu can aldı! 9 ölü, 11 kayıp

Hafta sonu Türkiye’yi vuran fırtına ve sağanak yağış nedeniyle 3 ilde 9 yurttaş hayatını kaybetti.

Fırtına ve sağanak Türkiye’yi vurdu. Olumsuz hava koşulları, yurdun birçok bölgesinde etkili oldu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, fırtına ve sel nedeniyle Batman’da anne ve 3 çocuğu olmak üzere 4 yurttaşın, Zonguldak’ta 3 vatandaşın ve Diyarbakır’da 1 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Karadeniz’de şiddetli fırtına nedeniyle batan geminin 12 kişilik mürettebatından 1 kişinin  cansız bedenine ulaşıldı. 11 mürettebatın da arama çalışmaları sürüyor. Türkiye genelindeki can kaybı 9’a yükselmiş oldu.

FIRTINA GEMİYİ BATIRDI

Zonguldak genelinde dün şiddetli yağış ve fırtına hakim olurken, sabah saatlerinde Ereğli Limanı’nda 2 gemi halatı kopunca sürüklendi. İddiaya göre ‘Kafkametler’ adlı Türk bandıralı gemi, liman içinde sürüklenmememesi için açığa hareket ettirildi. Daha sonra mendireğe çarpan gemi ile irtibat koptu. 12 Türk mürettebatı bulunan gemiye ve personele ulaşılamadı.

Olumsuz hava şartları nedeniyle ise mürettebatı arama kurtarma çalışması yapılamadı. Gece saatlerinde açıklama yapan İçişleri Bakanı geminin battığını açıkladı. Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında batan Türk bayraklı ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisinin bulunması için fırtınanın dinmesiyle birlikte, Sahil Güvenlik, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıyı Emniyeti ekipleri çalışma başlattı. Ekipler, kayıp 12 personelden 1’inin Ereğli sahilinde cansız bedenine ulaştı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Karaya oturan ve iletişimin kesildiği KAFKAMETLER gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Başımız sağolsun.” denildi.

“GEMİ BÖLÜNDÜ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’dan da batan gemiyle ilgili açıklama geldi. Uraloğlu, “Arkadaşımızın bedenine ulaşıldı. Diğerleri ile ilgili arama çalışmaları devam ediyor. Bir başka gemi de yabancı bayraklı gemi sahile gelip birkaç defa çarptıktan sonra bölündü. İçerisindeki mürettebat bizim AFAD’ın, itfaiyenin, kıyı emniyetinin, o bölgedeki kurtarma ekiplerinin müdahaleleri ile onlar sağ salim çıkarıldı. Orada çok şükür can kaybımız yok. An itibarıyla da oradaki arama kurtarma çalışmaları yürütülüyor.” dedi.

LİSTE ORTAYA ÇIKTI

Zonguldakın Ereğli ilçesinde dün sabah saatlerinden itibaren haber alınamayan ve mendireğe çarparak battığı belirlenen ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisinin 12 Türk’ten oluşan mürettebat listesi ortaya çıktı. Öte yandan Kafkametler’in liman içinde sürüklenip, karaya oturmaması için açığa giderken mendireğe çarptığı ve iletişimin bu andan sonra koptuğu öğrenildi.

Kafkametler gemisinin mürettebatında Kaptan Cemal Turan, 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen, Yağcı Ömer Hebip, Aşçı Metin Usta olduğu ortaya çıktı.

BATMAN’DA ANNE VE 3 ÇOCUĞU ÖLDÜ

Öte yandan Batman’da etkili olan yağış nedeniyle su taşkınlarının yaşandığı Seyitler Mahallesi 3062’nci Sokak’ta Lalihan Güner (54), yanındaki 5 çocuk ile evinin önündeyken suya kapılarak sürüklendi. Çocuklardan 2’si bir yakını tarafından kurtarılırken, 3 çocuk akıntıya kapılarak gözden kayboldu. İhbarla bölgeye sağlık, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), UMKE, AFAD, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.

Aramalarda Lalihan Güner’in cansız bedeni bulundu. Cenaze, otopsi için hastane morguna konuldu. Arama çalışmalarında, 3 çocuğun cansız bedenine ulaşıldı.

DİYARBAKIR’DA BİR CAN KAYBI

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde de bir kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti.

BAKAN YERLİKAYA SON DURUMU AÇIKLADI

Bakan Yerlikaya, açıklamasında şunları kaydetti;

Zonguldak açıklarında batan Türk bayraklı kuru yük gemisinde bulunan 12 Türk mürettebattan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Gece saatlerinde kamuoyu ile paylaştığımız gibi limanda bağlı Kamerun bayraklı gemi halatının kopması sonucu sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemi mürettebatı itfaiye tarafından kurtarılmıştır.

Batan Türk gemisindeki 11 kayıp mürettebat ile ilgili arama kurtarma ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine sabah erken saatlerde başlamıştır. 797 arama kurtarma faaliyetlerinde görevli arkadaşımız var. 295 araç, 2 uçak, bir helikopter devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor.

Zonguldak Karadeniz Ereğli’de maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Batmanda 4 vatandaşımız hayatını kaybetti ve bir vatandaşımız da Diyarbakır Hani’de sele kapılarak hayatını kaybetti. Bulunan bir mürettebatımızla beraber şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum.