Erdoğan Hatay tehdidini unuttu

» Büyük Manşet » Erdoğan Hatay tehdidini unuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağ’da düzenlenen mitingde CHP’li belediyeyi eleştirmek isterken Hataylı depremzedelere yaptığı tehdidi unuttu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ’da yaptığı açıklamada CHP’li Tekirdağ Belediyesi’nin şehirdeki depremzedeleri kaldıkları otellerden çıkarttığı iddialarını yeniden gündeme getirerek muhalefete yüklendi. CHP’li Tekirdağ Belediyesi’ni eleştirmek isteyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Bizde ‘oy yoksa hizmet de yok’ diye milleti açık açık tehdit etmek olmaz” dedi. Erdoğan 1 hafta önce Hatay’da yaptığı bir konuşmada ise “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse o şehre herhangi bir şey gelmez” diyerek Hataylıları tehdit etmişti.  Erdoğan’ın hedefindeki Tekirdağ Belediyesi iddiaların gündeme geldiği zamanlarda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen limitlerin bittiği vurgulanarak deprem zedelerin AFAD’ın konteyner kentlerine yerleştirileceği ancak konteyner kentlerinin yetişmemesi nedeniyle sürenin uzatıldığı duyurulmuştu.

SÖZLERİNİ UNUTTU

Tekirdağ’da yaptığı konuşmada CHP’li belediyeleri hedef alan Erdoğan, “Beceriksizlik, iş bilmezlik, ideolojik bağnazlık bunları öyle bir esir almış ki nereye ellerini atsalar orası adeta kuruyor, çöküyor, çürüyor” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“CHP’nin idare ettiği şehirlerimizde vatandaşlarımızı bırakın vizyoner projelerle çalışmayı, klasik belediyecilik hizmetlerini bile almakta zorlanıyor. Düşünebiliyor musunuz, millet görev vermiş, yetki vermiş, imkan vermiş ama bunlar çıkıyor temel atmamakla, asfalt dökmemekle, yol yapmamakla övünebiliyor. Kimi belediye başkanı olduğu şehre fırsatını bulursa veya yolu düşerse uğruyor, yönetimdeki zafiyetlerini ise ya hükümete ya vatandaşa keserek kendi kusurlarını örtmeye çalışıyor.

Önümüzde 50 gün var. Bu 50 günü çok iyi değerlendirmemiz gerek. Çok daha fazla Tekirdağlı kardeşimizin gönlüne girmenin yollarını arayacağız. Milletimize karşı asla saygısızlık etmeyeceğiz. Biz ayıran ve ayrıştıran bir anlayışla değil birleştiren bir anlayışla siyaset yapıyoruz. Bize oy versin vermesin sandığa giden her bir vatandaşımızın başımızın üzerinde yeri var. Hangi siyasi partiden olursa olsun seçmen başımızın tacıdır. Bizde CHP’nin dediği gibi tıpış tıpış gidip oyunuzu vereceksiniz diyen kibirli bir dil olamaz. Bizde oy tercihleri nedeniyle vatandaşımızı aşağılama olmaz. Bizde sırf kendisine oy vermedi diye depremzedeleri kapı dışarı atmak yok. Bizde CHP’li belediye başkanları gibi ‘oy yoksa hizmet de yok’ diye milleti açık açık tehdit etmek olmaz.

Millete parmak sallamadan önce aynanın karşısına geçip acaba biz nerede hata yapıyoruz diye kendilerine sormadılar. Tüm faturayı bay Kemal’e kestiler. Muhalefetin mazisine baktığınızda bunun gibi sayısız skandalla karşılaşırsınız. CHP’nin tarihi milletin değerleriyle kavga etmenin tarihidir.

Anadolu insanını hiçbir zaman hürmete ve hizmete layık bulmadılar. Kandil’deki terör elebaşı bunlar için oy istedi. Şimdi DEM’lenerek seçim kazanmanın hesabını yapıyorlar. Bunların milli iradeye saygıları yok.

Dün Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay’ın seçim çalışması sırasında düzenlenen saldırıyı bir kez daha lanetliyorum. Saldırıda yaralanan vatandaşa şifalar diliyorum. Gerekli tahkikat yürütülmektedir. Türkiye’nin bir güvensizlik ortamına sürüklenmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Milletimizin canına kasteden tüm alçaklarla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Siyaset kurumunun bu konudaki sorumlu tavrını takdirle karşıladığımız ifade etmek istiyorum. Saldırganlardan bir tanesi yakalandı, diğerleri de yakalanacak.”

HATAY’DAKİ SÖZLERİ

Erdoğan, 3 Şubat’ta Antakya Spor Salonu’nda düzenlenen AKP Hatay İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda, “Bir gerçeği şu anda söylüyorum, merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, Hatay mahzun kaldı.” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın sözleri büyük tepki çekmişti.

TEKİRDAĞ BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Erdoğan’ın hedefindeki Tekirdağ Belediyesi depremzedelerin kaldıkları otellerden çıkartıldığı iddialarına yaptığı açıklamada, “İlimize gelen depremzede kardeşlerimizin beklenenin çok üzerinde olması sebebiyle ve Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan 5 milyon TL’lik limit sebebiyle ön görülen süre erken dolmuştur. Toplamda Tekirdağ ilimizde belediyemiz tarafından 550 depremzede kardeşimiz tüm ihtiyaçları karşılanarak otellerde misafir edilmiştir. Depremzede misafirlerimizin konaklama yerlerinin değiştirilmesine ilişkin konu; bu limitlere mayıs ayı itibariyle ulaşıldığı ve yapılan sözleşme bedelinin tamamlanması sebebiyle Valilik ve AFAD’a bilgi verilerek ve koordineli bir şekilde otellerden AFAD’ın konaklama tesislerine nakledilecek olmasından ibarettir. Ancak deprem bölgesi bir türlü toparlanamayıp, geçici konteyner kentleri yeterince kurulamayınca, ilgili daireye gerekli talimatlar verilerek süre uzatılmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.