Emekliler açlığa mahkum! 4 milyon kişi ‘sıfır’ zam alacak

» Ekonomi » Emekliler açlığa mahkum! 4 milyon kişi ‘sıfır’ zam alacak

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranıyla birlikte belli olan zamlar emeklileri yine açlığa mahkum etti. Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ‘sıfır zam’ alacak.

Yayınladığı verilerle tartışmaların odağındaki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyonunu açıkladı. TÜİK’e göre enflasyon haziran ayında yüzde 1,64; yıllık bazda ise yüzde yüzde 71,60 arttı. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yapılacak zam oranı yüzde 24,73 oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bir süre önce yaptığı açıklamada, “Kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli var” demişti.

KÖK ÜCRETİ 8 BİN 18 LİRANIN ALTINDA KALANLARA ‘SIFIR’ ZAM

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 24,73 zam yapılacak. Fakat bu zamdan milyonlarca emekli faydalanamayacak. Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ‘sıfır zam’ alacak. Çünkü emekli aylığı 10 bin TL altında olan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarına Hazine yardımı yapılarak 10 bin TL’ye tamamlanıyor. Böylece en düşük emekli aylığı 10 bin TL’ye ulaşıyor.

Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin sıfır zam almasının nedeni ise yüzde 24,73’lük zam yapıldığı takdirde aylığın yine 10 bin TL’nin altında kalacak olması.
Bir SSK veya BAĞ-KUR emeklisinin kök aylığı 7 bin 500 TL ise yüzde 24,73 zam yapılınca aylık 9 bin 354 TL olacak. Kalan eksik kısım Hazine tarafından tamamlanarak aylık 10 bin TL’ye ulaşmış olacak. Aslında bu emekli hiç zam almış olmayacak.

Böylece kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan milyonlarca emekli ‘sıfır zam’ alarak Ocak 2025’e kadar zamsız yaşamını sürdürecek.