Ekim ayı kira artış oranı ne kadar, kira zammı yüzde kaç olacak? Milyonlarca kişinin gözü eylül ayı enflasyon verilerinde

» Büyük Manşet » Ekim ayı kira artış oranı ne kadar, kira zammı yüzde kaç olacak? Milyonlarca kişinin gözü eylül ayı enflasyon verilerinde

Ekim ayı kira artış oranı için gözler eylül ayı enflasyon verilerine çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak veriler sonrasında, eylül ayı enflasyonu belli olacak ve ekim ayı için iş yeri kira artış oranları netleşecek. TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı enflasyonuyla birlikte, kira artışlarını da etkileyen TÜFE’deki değişim on iki aylık ortalamalara göre yüzde 56,28 olarak gerçekleşmişti. Peki, ekim ayı kira artış oranı ne kadar olacak? İşte ekonomistlerin enflasyon beklentisi.

Ekim ayı kira artış oranı, eylül ayı enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte belli olacak. TÜİK tarafından açıklanacak eylül ayı enflasyon verileriyle birlikte, kira artışlarını da etkileyen TÜFE rakamları netleşecek.

Eylül ayında kira artış oranı, ağustos ayı enflasyonunun belli olmasının ardından, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 56,28 olarak açıklanmıştı. Böylelikle eylül ayında kontrat yenilemesi gereken iş yeri sahipleri, kiracılarından yüzde 56,28 oranında zam talep etmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamayla birlikte, kira yüzde 25 zam sınırlamasının uzatıldığını açıklamış ve şunları söylemişti;

“Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerli olacak. Meclis bayramdan sonra toplandığında düzenleme yasalaşacak.”

Buna göre; Yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Böylelikle kontrat süresi dolan konut kiracıları, TÜFE rakamlarına kayıtsız kalarak ev sahiplerine yüzde 25 zam yapacak.

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranında ise sınırlama bulunmuyor. Eylül ayı kira artış oranı yüzde 56.28 olarak öne çıkmıştı. Böylece kira kontrat süresi eylül ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zam yüzde 56.28 olarak belirlendi.