Dövizdeki yükseliş sürüyor!

» Ekonomi » Dövizdeki yükseliş sürüyor!

TCMB’nin politika faizini yüzde 35’e yükseltmesinin ardından dolar ve eurodaki hareketlilik de devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından dolardaki artış hızlandı. Seçimlerden önce 19 lira bandında olan dolar kuru seçimlerden sonra rekor üstüne rekor kırdı. TCMB’nin arka arkaya faiz artırımları da doların ateşini söndürmeye yetmedi. TCMB’nin politika faizini yüzde 35’e çıkarma kararı sonrası dolar kurunda yaşanan hareketlilik devam ediyor. Dolar kuru güne 28,61 liradan başlarken, euro kuru ise 30,63’ten işlem görüyor.

ŞİMŞEK, “MAKRO FİNANSAL İSTİKRARI ÖNCELİKLENDİRECEĞİZ” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs seçimlerinden sonra yemin etmesinin ardından açıkladığı kabinede Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olduğunu duyurmuştu.

Bakanlıktaki devir teslim töreninde konuşan Şimşek, şunları söylemişti:

“Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz.”

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ ARTIRIMLARI

Merkez Bankası, seçimlerden sonra 22 Haziran’da yaptığı ilk toplantıda politika faizini 650 baz puan artırarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltmişti. Ancak faiz kararının açıklanmasının ardından döviz kurunda yükselme başlamıştı. 20 Temmuz’da yapılan toplantıda da 250 baz puan artış yapılarak faiz yüzde 17,5’e çıkarılmıştı. 24 Ağustos’taki Merkez Bankası toplantısında ise politika faizi 750 baz puan daha artırılarak yüzde 25 seviyesine çıkarıldı. 21 Eylül’deki dördüncü toplantıda da 500 baz puan yükseltilen politika faizi yüzde 30 seviyesine geldi. Faiz, son olarak ise 26 Ekim’de 500 baz puanlık daha hamle yapılarak yüzde 35’e yükseltildi.