DİSK’in “Adalet Yürüyüşü” Ankara’da

» Büyük Manşet » DİSK’in “Adalet Yürüyüşü” Ankara’da

“Gelirde Adalet Vergide Adalet Yürüyüşü” gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Ankara’ya ulaştı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun(DİSK) İstanbul Kadıköy’den Ankara’ya doğru başlattığı “Gelirde Adalet Vergide Adalet Yürüyüşü” korteji Ankara’ya varmak üzere Eskişehir’den yürüyüşe devam ediyor.

DİSK’ten saat 14.00’te Ulus’ta yapılacak büyük buluşmaya katılma çağrısı yapıldı.

DİSK’in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Günaydın… #GelirdeVergideAdalet yürüyüş kolumuz az önce Eskişehir’den Ankara’ya doğru yola çıktı. Yürüyüş kolu saat 13’te Ankara’da Sezenler Sokak’taki DİSK Bölge Temsilciliği’nde olacak. Saat 14’te Ulus’taki büyük buluşmaya herkesi bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“UMUDU HEP BİRLİKTE BÜYÜTÜYORUZ”

Arzu Çerkezoğlu ise sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak “Umudu hep birlikte büyütüyoruz” dedi.

Çerkezoğlu’nun paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Günaydın… Evde, işyerinde, okulda olan herkese günaydın. İşyerlerinde, fabrikalarda, tezgah başlarında çalışan işçi arkadaşlarımıza günaydın. #GelirdeVergideAdalet yürüyüşümüzün beşinci gününde Eskişehir’den Ankara’ya doğru yola çıktık. Umudu hep birlikte büyütüyoruz.”

ARZU ÇERKEZOĞLU ANKARA’DA: BEŞ MADDELİK KANUN TEKLİFİ

Ankara’ya gelen ve DİSK Bölge Temsilciliği önüne gelen Arzu Çerkezoğlu beş maddelik bir kanun teklifi hazırladıklarını ve bu kanun teklifinin oy birliğiyle kabul edilmesini beklediklerini belirtti.

Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Adaletli bir vergi sistemi için, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınan bir vergi sistemi için adil bir vergi sistemi için yapılması gerekenleri beş maddelik bir kanun tasarısı haline getirdik Meclis’teki bütün siyasi partilere sunduk. Kanun teklifinde gelir vergisinin yüzde 10’a düşürülmesini, vergi dilimlerinin yeniden değerleme oranında artmasını ve üçüncüsü asgari ücret istisnasının vergiden istisna değil matrahtan uygulanarak doğru bir biçimde uygulanması, dördüncüsü 2008 yılından beri ülkede işverenlere verilen sigorta desteğinin işçilere de verilmesi ve beşincisi de çağ dışı damga vergisinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Beklentimiz partilerin bu kanun teklifine imza atması ve 600 milletvekilinin oy birliğiyle Meclis’ten geçmesi.”

TELE1’E ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Arzu Çerkezoğlu yürüyüş alanına ilerlediği sırada TELE1 Muhabiri Burcu Yıldırım’ın sorularını yanıtladı.

Burcu Yıldırım’ın önümüzdeki ay yapılacak asgari ücret görüşmeleri hakkında görüşünü sorduğu Çerkezoğlu şu yanıtı verdi:

“Herkesi yoksullukta eşitleyen bir ekonomi politikası izliyor AKP iktidarı. İstiyorlar ki herkes en düşük ücret olan asgari ücretle yaşasın. İstiyorlar ki herkes en düşük emekli aylığıyla yaşasın. Bugün asgari ücret Türkiye’de ortalama ücret haline geldi. Çalışanların yarısından fazlası asgari ücretle hayatını sürdürüyor. Ortalama ücret haline gelmiş asgari ücret bugün açlık sınırının bile çok altında, bırakın yoksulluk sınırını. O yüzden bütün çalışanlar insanca yaşayabilecekleri bir ücret istiyor. Asgari ücretin gerçek enflasyon karşısındaki kaybının giderildiği, işçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği bir ücret olması için bu mücadeleyi büyütüyoruz.”

ÖZGÜR ÖZEL: DİSK’İN KANUN TEKLİFİNİ MECLİS’E SUNDUK

Yürüyüşe destek veren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Arzu Çerkezoğlu ile birlikte kol kola yürüdü.

TELE1’e özel açıklamalarda bulunan Özgür Özel, DİSK’in hazırladığı kanun teklifini aldıklarını ve Meclis’e sunduklarını söyledi.

Özel, “DİSK çok doğru bir eylem yapıyor. Büyük bir adaletsizlik var vergide. Bir kanun teklifleri var onu aldık zaten. Meclis’e sunduk. Türkiye’de 7.3 milyonu kamuda olmak üzere 20 milyon emekçi var ve onlara büyük bir haksızlık yapılıyor vergi dilimleriyle. Bu çok doğru bir itiraz. Bu yüzden yanlarında arkalarında olmaya geldik. Meclis’te de destekleyeceğiz” dedi.