Cumhuriyeti hedef alan Atatürk düşmanı imam tutuklandı

» Büyük Manşet » Cumhuriyeti hedef alan Atatürk düşmanı imam tutuklandı

Bir mevlit törenindeki konuşmasında Cumhuriyet’i ve Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alan imam Metin Özcan tutuklandı.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, bulunan Yavuz Sultan Selim Mahallesi Hazreti Ali Camii’nde imamlık yapan Metin Özcan, yaklaşık 10 gün önce bir mevlit döneminde yaptığı konuşma ile Cumhuriyet’i, değerlerini ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef aldı.

Bir vatandaş tarafından videoya alındıktan sonra sosyal medyada konuşması paylaşılan imama tepki yağdı.

İmam tepki çeken konuşmasında şu ifadeleri kulandı:

“Cumhuriyet’le birlikte İslam alimlerinin asılması kararları verildi. Halifelikler kalktı, medreseler kapatıldı, tekkeler kapatıldı. Alfabeler değiştirildi. Her şeyi bilen Müslüman hiçbir şey bilmez oldu. Tarihi iyi okuyun, iyi araştırın. Sevdikleri adamlar hiç de sevilecek adamlar değil. Allah bizi muhafaza etsin. Anneler; siz eğitin çocuklarınızı. Çocuğu okula sokan baldırı çıplak, ilim irfan yuvası adı altında hutbeler okutuluyor. Böyle bir şey yok. Ne eğitim var ne ilim irfan var. Ne eğitim var ne öğretim var. Oralara çocuğunuzu bırakıp da yetişecek diye bakmayın. Belki bir makama gelir ama makamı da rüşvete ve yanlışa kullanır”

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI, SONRA TUTUKLANDI

Tepkilerin ardından gözaltına alınan imam Metin Özcan, emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcısı ise bu karara itiraz etti. İtiraz üzerine yeniden değerlendirme yapan mahkeme, Metin Özcan’ın tutuklanmasına karar verdi. Özcan, tutuklanarak Kandıra cezaevine gönderildi. Bu arada Körfez İlçe Müftülüğü de imam hakkında idari soruşturma başlattı.

Kaynak:TELE 1