Çiftçinin kredi limitleri artırıldı

» Büyük Manşet » Çiftçinin kredi limitleri artırıldı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçi kredi limitlerinin artırıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Sürdürülebilir Tarım ve Tarımda Markalaşma” temasıyla düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katıldı.

Kırmızı et ve beyaz et fiyatlarında yaşanan artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan “Elbette her şey güllük gülistanlık diyemeyiz. Tarımsal girdi fiyatlarındaki artış, buna benzer sorunlarımız var. Kırmızı ve beyaz et fiyatlarında dalgalı hareketleri yok sayamayız. Gübre fiyatlarındaki artıştan farklı alanlardaki şikayetlere kulaklarımızı tıkayamayız. Amacımız güçlü ve zayıf yanlarımızı en doğru biçimde tespit etmektedir. Tarımda da durum farklı değildir. Burada da çözüm odaklı bakış açısı ile hareket ediyoruz” dedi.

Erdoğan burada yaptığı açıklamalarda çiftçi kredi limitlerinde artış yapıldığını açıkladı.

Erdoğan konuya ilişkin şunları söyledi:

* Üretim planlaması kapsamında üretim ve sözleşmeli üretim yapan çiftçilerimiz ilk defa ilave faiz kar payı indiriminden yararlanacak.

* Küçük ekipman limitini 150 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkarıyoruz.

* Küçükbaş hayvan üreticilerimize hayvan sayılarını çoğaltmaları amacıyla verilen kredinin limitini 400 bin TL’den 600 bin TL’ye getiriyoruz.

* Gençlerin tarım alanında iş ve işletme sahibi olmalarını teşvik ediyoruz. Genç çiftçi kredisinin limitini 1,5’ten 2,5 milyon TL’ye artırıyoruz. Kadın çiftçi kredisinin de aynı şekilde 2,5 milyon TL’ye yükseltiyoruz.

* (Kredi limiti) Büyükbaş süt hayvancılığıyla iştigal eden üreticilerimiz için bu rakamı 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz.

* (Tarım projeleri) Projelerle toplam 13 milyar lira yatırım yapılacak olup, yaklaşık 20 bin vatandaşımıza istihdam sağlayacağız.

Manisa yangınının bilançosu: 5 ev, 1 traktör, 1 iş makinesi kül oldu

İki ilde 165 yangına müdahale edildi

Bayram bitti, akaryakıt zamları geliyor

Bu köyde davul çalmak yasak