CHP’de Kurultay’a geri sayım başladı!

» Büyük Manşet » CHP’de Kurultay’a geri sayım başladı!

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, 38. Olağan Büyük Kurultay’a 2 gün kala kadrosundaki isimleri açıkladı.

CHP’de gözler 4-5 Kasım’da yapılacak olan 38. Olağan Büyük Kurultay’a çevrildi. CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel Kurultay öncesi Sözcü televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel Kadrosundaki isimleri açıklayan Özel, Yalçın Karatepe’nin Parti Meclisi’nde olacağını duyurdu, CHP’li Gürsel Erol’un açıklamalarına da yanıt verdi.

KADROSUNDAKİ İSİMLERİ AÇIKLADI

Özel, konuşmasında şunları söyledi:

“Yalçın Karatepe PM listemizde olacak. Selin Hoca (Sayek Böke) ve Yalçın Hocanın (Karatepe) yanında; Türkiye’de şu anda en yüksek puanlarla girilen, çok istenen bir üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin aktif dekanı, maliye politikalarımızın başında olacak.

Bilim, yönetim kültür platformunda, 180 ülkeye ihracat yapan bir elektronik şirketinin düne kadar AR-GE departmanının başında, 40 yaşında pırlanta gibi, Türkiye’nin gözbebeği birisi; Cumhuriyet Halk Partisi’nin bilim, teknoloji, AR-GE ve inovasyondan sorumlu genel başkan yardımcısı olacak.

Milli savunma politikalarını bomboş bıraktı ya parti yıllardır… Bir emekli tümamiral, milli savunmadan sorumlu genel başkan yardımcısı olacak. Bu 5-6 isim son derece kıymetli isimler. İlhan Uzgel, dış politikadan sorumlu parti meclisi meclis üyemiz, genel başkan yardımcımız olacak. Cumartesi günü kazanırsam Pazar günkü listemde, eğer uygun görürse Namık Tan’a da teklifte bulunurum.”

GÜRSEL EROL’A YANIT

“(CHP’li Gürsel Erol’un açıklamalarına yanıt) O ifadeler olacak bir şey değil. O küçük gören dil, hakir gören dil, hakaret eden dil, doğru bir dil değil. Ben o dile cevap vermem. Çünkü Gürsel Erol benim abimdir. Bana birkaç kez kızdı, birkaç kez küstü, birkaç kez barıştı. Gürsel Erol yoğun duygular yaşayan, tansiyonu yükseltmeyi seven, bilen birisidir. Ben o laflarla meşgul olmam. Fırsatçılık, ne fırsatçılığı? Ticaret mi yapıyoruz?

Fırsatçılık demek, meseleyi Cumhuriyet Halk Partisi’ni AK Parti’leştirmek, MHP’leştirmek anlamına geliyor. Bu doğru bir şey değil. Bu partide parti içi demokrasi var. Her üyenin böyle bir hakkı var. Bu son derece meşru, son derece demokratik bir haktır.”

“BELEDİYE BAŞKANI SEVİLMİYORSA DEĞİŞİMCİ DİYE KORUNMAYACAK”

“(‘İdeolojileri yok, çıkarlarına, belediye başkanlarına odaklanmışlar’ eleştirilere yanıt) Ben belediye başkanlığında kriteri koymuşum. Vatandaşın memnun olduğu belediye başkanını değiştirmeyeceğiz. Bir belediye başkanından halk memnunsa, seçildiği oy oranından ilerideyse, değişim karşıtı diye asla ve asla tartışmaya açılmayacak. Bir belediye başkanı başarısızsa, beğenilmiyorsa, değişimci diye korunmayacak.

Esas şu tartışılmalı: Tarihin bu kadar önemli bir seçimini kaybetmişiz, seçmende büyük bir duygusal kopuş var, büyük bir felaket tehlikesi var; ‘Bir şey yapmayalım, yerel seçimde adayları belirleyelim, sonra (genel başkanı) değiştiririz.’”

Kaynak: TELE 1