Buğra Gökce İzmir için istifa ediyor

» Büyük Manşet » Buğra Gökce İzmir için istifa ediyor

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’nin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için 1 Aralık’ta görevinden istifa edecek.

Özel Haber: Arif Enes Durak

Yerel seçimlere kısa bir sürenin kaldığı bu günlerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yeni dönemde kimin başkanlık yapacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Son gelen bilgiler doğrultusunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’nin adı geçen diğer adaylardan bir adım daha önde olduğu görülüyor.

1 ARALIK’TA İSTİFA EDECEK

Buğra Gökce’nin, 1 Aralık’ta görevinden istifa ederek İzmir büyükşehir belediye başkan adaylığını resmen ilan edeceği belirtildi. Gökce, istifasının ardından İzmir’e gelerek seçim çalışmalarına hız verecek.

TUNÇ SOYER DÖNEMİNDE İZMİR’DEN AYRILDI!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde Genel Sekreter Yardımcısı olan, daha sonra de Genel Sekreterlik görevine atanan Buğra Gökce, Tunç Soyer’in göreve seçilmesinin ardından görevine bir süre devam etmiş ancak 2022 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne transfer olmuştu.

Gökce, Ekrem İmamoğlu’nun ekibinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

BUĞRA GÖKCE KİMDİR?

Dr. Buğra Gökce, 26 yıl kamuda görev aldıktan sonra Ankara’da Çankaya Belediyesi’nde 4 yıl görev yaptı. 2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde önce Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve başlayan Buğra Gökce, aynı yılın ekim ayında Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı.

Buğra Gökce, 2016 yılı Eylül’ünde vekaleten atandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine 2017 Mart başında asaleten getirildi. 8 yıl 2 ay İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan Dr. Buğra Gökce 2022 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçti.

Buğra Gökce 1974 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Akademisyen ve şehir plancısı olan Buğra Gökce, Ankara’da Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 1995 yılında lisans eğitimi tamamladı. 2000 yılında ise aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini bitirdi.

2002 yılından itibaren TMMOB Şehir Plancıları Odasında çeşitli kademelerde yöneticilik görevleri üstlendi. 2006-2007 yıllarında TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanlığı görevini yaptı.

2005 yılından itibaren ODTÜ ve Gazi Üniversitelerinde 2014 yılına kadar yarı zamanlı öğretim görevliliği yaptı. 2008 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeliğine atandı.

2007 yılında Japon Hükümetinin verdiği burs ile Japon kentlerinde planlama ve kentsel ulaşım yatırımları konusunda lisansüstü eğitim aldı.

2008 yılında ODTÜ Şehir Planlama Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi aldı. İngilizce Doktora tezi bir uluslararası yayınevi tarafından basıldı.

1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesinde başlayan kamu görevi çok sayıda planlama çalışması ve Ankara 2023 Nazım Planlama çalışmaları koordinatörlüğü ile 2009 yılına kadar sürdü.

2009- 2010 yıllarında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

2009 yerel seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Çankaya Belediyesine geçişine muvafakat verilmediği için memuriyetten istifa ederek Çankaya Belediyesi’nde görev yapmaya başladı.

2010-14 yıllarında Çankaya Belediyesi yatırımlardan sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

2014 yerel seçimleri sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve başladı. Aynı yılın Ekim ayında Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı.

Çok sayıda akademik yayın ve bildirisi de bulunan Buğra Gökce, Merkezi İş Alanları, Ofis Kullanımlarının yer seçimi, Üst Ölçek Planlama konularındaki çalışmalarına Kentsel Ulaşım, Kentsel Tasarım, Peyzaj Planlama, İnşaat teknolojileri, yapılaşma süreçleri bağlamında çeşitli proje, yatırım ve uygulamaları sevk-idare eden görevleri de eklemiştir.

2016 yılı eylülünde vekaleten atandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine 2017 Mart başında asaleten getirilen Gökçe, İzmir’de altyapı, üstyapı proje ve uygulamalarının yürütülmesi sonrası, Büyükşehir bütününün sevk ve idaresi sorumluluğunu da üstenmiş oldu.

Buğra Gökce, halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve İETT Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyor.