Biden: İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur

» Büyük Manşet » Biden: İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur

Hamas-İsrail çatışmaları 10. güne girerken ABD Başkanı Joe Biden’dan dikkar çeken bir açıklamada geldi. Biden, “İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur” dedi. Hamas’ın tamamen yok edilmesi gerektiğini ancak Filistin yönetimi ve devleti için bir yol olması gerektiğini belirten Biden, “Bu yol, iki devletli çözümdür ve on yıllardır ABD’nin politikası haline gelmiştir. İsrail’in yanında 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet oluşturacaktır.” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Gazze’de şiddetlenen Hamas İsrail saldırılarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Biden, “İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi büyük hata olur.” dedi.

Biden, CBS News kanalının “60 Minutes” programına konuk oldu.

İsrail’in Gazze’de “savaş kurallarına” uyacağına inandığını vurgulayan Biden, böylelikle masum Gazze halkının gıda, su ve ilaçlara erişimi olacağını dile getirdi.

Biden, “Şu noktada İsrail’in Gazze’yi işgalini destekler misiniz?” sorusuna, “Bunun büyük bir hata olacağını düşünüyorum. Bana göre, Gazze’de olanlar aşırılıkçı Hamas’la ilgili. Tüm Filistin halkını temsil etmiyor. İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi hata olur. Ama girip Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıları yok etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın tamamen yok edilmesi gerektiğini ancak Filistin yönetimi ve devleti için bir yol olması gerektiğini belirten Biden, “Bu yol, iki devletli çözümdür ve on yıllardır ABD’nin politikası haline gelmiştir. İsrail’in yanında 5 milyon Filistinliye bağımsız bir devlet oluşturacaktır.” diye konuştu.

İNSANİ KORİDOR OLUŞTURULMASINA DESTEK

ABD’nin önceliklerinin sadece Amerikalı rehineleri kurtarmak olmadığını belirten Biden, “Şu anda en önemli husus bu vahşete son vermek ve sorumluları cezalandırmak.” dedi.

Biden, ABD askerlerinin Orta Doğu’da bir savaşa dahil olma ihtimaline ilişkin, “Bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum.” diyerek, İsrail’e gerekli tüm desteği sağlayacağına söz verdiğini anımsattı.

Son olayların ABD’de güvenlik tehdidini artırıp artırmadığına dair ise Biden, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosuyla (FBI) bugün bir toplantı yaptığını, güvenlik önlemlerinin artırıldığını kaydetti.

Biden, Gazze’de 2 milyon kişi için insani bir koridor oluşturulması hakkında ise “Bunu istiyoruz. Ekiplerim (İsrail’le) görüşüyor. Güvenli bölge nasıl oluşturabiliriz diye Mısır’la da görüşüyoruz. Bölgedeki çocuk ve kadınları çıkarmak için. Ancak kolay değil.” diye konuştu.

İRAN’IN SALDIRIYA DAHİL OLDUĞU YÖNÜNDE AÇIK DELİL YOK

Hizbullah ve İran’a mesajının ne olduğunun sorulması üzerine ise Biden, “Yapmayın, yapmayın, yapmayın.” vurgusunda bulundu.

Biden, İran ve Hizbullah’ın gerginliği artıracak adımlardan kaçınması gerektiğine işaret ederek, İran’ın Hamas saldırısına dahil olduğu yönünde açık bir delil bulunmadığını söyledi.

İran’ın Hamas ve Hizbullah’ı sürekli olarak desteklediğini kaydeden Biden, “Ancak saldırıyı önceden biliyorlar mıydı? Saldırıyı planlamaya yardım ettiler mi? Henüz bu yönde bir kanıt yok.” dedi.

ABBAS VE NETANYAHU’YLA GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Biden, dün Filistin lideri Mahmud Abbas ile da bir görüşme yapmıştı. Biden’ın görüşmede Gazze’deki sivillere insani yardım ulaştırmak için bölgedeki ortaklarıyla çalıştıklarını söylemişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşen Biden, sivillere gıda, su ve ilaç temini konusunu ele almıştı.

İsrail’in başlattığı karşı saldırıda Filistinlir siviller hayatlarını kaybediyor. Tel Aviv yönetimi Gazze’de uluslararası yasaklı fosfor bombası kullanıyor. Bunların yanısıra İsrail, Gazzelilere gıda, yakıt, su ve elektrik akışını kesmiş durumda.

“FİLİSTİNLİLERİN GÜVENLİK HAKLARI VAR”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise CNN’e yaptığı açıklamada, “Gazze’deki Filistinlilerin onur, emniyet ve güvenlik hakları var.” demişti.

“UÇAK GEMİLERİNİN AMACI CAYDIRICILIK”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in sivillere zarar vermekten kaçınmak için her türlü önlemi alması gerektiğini belirtti. Akdenize hareket eden uçak gemilerine de değinen Blinken, “Uçak gemileri provokasyon değil caydırıcılık amacı taşıyor.” dedi.

BLİNKEN YENİDEN İSRAİL’E GİDİYOR

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bugün yeniden İsraile gideceği öğrenildi. Blinken hafta içi İsrail’e giderek bir dizi görüşme gerçekleştirmiş ve Washington’ın Tel Aviv’e olan desteğini yinelemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Blinken’ın bir hafta içinde ikinci kez gerçekleştireceği ziyarette İsrailli liderlerle görüş alış-verişi yapacağı açıklandı. Hamas’ın saldırısı sonrası bölgeye giden Blinken, İsrail’in ardından altı körfez ülkesine yaptığı bir dizi ziyarette son olarak Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile bir araya geldi. Suudi Veliaht Prensi Gazze’de uluslararası hukuka saygı gösterilmesi çağrısında bulunurken, sivillere yönelik saldırıların durdurulmasını istedi.

Blinken, Suudi Arabistan’daki ziyaretinin ardından Mısır’a geçmiş ve İsrail’deki temasları sırasında kullandığı “ABD Dışişleri Bakanı olarak değil, bir Yahudi olarak buradayım.” sözleri de tepki çekmişti.

Kaynak: ntv.com