Asansörün denetim yetkisi taşeron firmaya verilmiş

» Gündem » Asansörün denetim yetkisi taşeron firmaya verilmiş

KYK yurdundaki facianın yaşandığı asansörün denetim yetkisinin MMO’dan alınarak özel bir şirkete verildiği ortaya çıktı. 

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda arıza yapan asansörden çıkmaya çalışan bir öğrenci sıkışarak yaşamını yitirdi. Kahreden olaydan sonra çok sayıda öğrenci, yönetimi protesto ederken Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurt müdürünün açığa alındığını duyurdu.

BirGün‘den Mustafa Bildircin‘ın haberine göre; facianın yaşandığı yurtta yaşananlar ve Sayıştay denetçilerinin KYK yurtlarına yönelik fiziki incelemelerin ardından hazırladığı raporlar, bir öğrencinin ölümü ile sonuçlanan ihmaller zincirini gözler önüne serdi.

2020 yılına kadar Makina Mühendisleri Odası’nın denetim yetkisinde olan asansörün sorumluluğunun, Efeler Belediyesi ile oda arasında imzalanan protokolün belediye yönetimince tek taraflı iptal edilmesi sonucu Adana merkezli Akredirest isimli taşeron bir firmaya verildiği ortaya çıktı. Protokolün iptal edilmesi nedeniyle MMO tarafından belediyeye dava açıldığı ve yargı sürecinin halen devam ettiği bildirildi.

Asansörün ise Aydın Karacasu Belediyesi’nin eski CHP’li başkanının kurucularından olduğu Irmak Asansör isimli şirket tarafından yapıldığı öğrenildi. 

SORUNLAR RAPORLANDI

Asansörün denetim yetkisini elinde bulunduran Akredirest firmasının yetkilileri ise yurtta bulunan asansörlerin eylül ayında denetlendiğini ve denetimlerin ardından sorunları bakım onarım şirketine raporladıklarını savundu.

Kaynak : 12punto