Antibiyotik kullandı, felç oldu

» Dünya » Antibiyotik kullandı, felç oldu

İngiltere’de yaşayan 18 yaşındaki Tia Lazzeri-Madden isimli genç kız, cilt enfeksiyonu için kullandığı antibiyotik nedeniyle felç oldu.

İngiltere’de yaşayan 18 yaşındaki Tia Lazzeri-Madden isimli genç kız geçirdiği bir cilt enfeksiyonu için doktora gitti. Enfeksiyonun geçmesi için reçeteli antibiyotik kullanan Tia’da, günler içerisinde yan etkiler görülmeye ve bacaklarında hissizlik oluşmaya başladı. İlk dozunu aldıktan birkaç saat sonra şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı ve ışığa karşı hassasiyet geliştiren genç kıza hastanede “multipl skleroz” ve “beyin tümörü” de dahil olmak üzere bir dizi test yapıldı. Fonksiyonel Nörolojik Bozukluk teşhisi konulan genç kız, aynı hafta içinde yürüme yetisini kaybetti. Zayıflık ve titremeden konuşma sorunlarına kadar çeşitli engelleyici semptomlara neden olan hastalık, genç kızı tekerlekli sandalyeye mahkum etti.

Bournemouth’ta yaşayan Tia, “Beynim eskisi gibi çalışmıyor. Hala kafam karışıyor. Sadece kısa mesafeleri yürüyebiliyorum. Tekerlekli sandalye kullanmak zorundayım. Ayrıca çabuk yoruluyorum ve bacaklarımdan birinde korkunç bir ağrı çekiyorum. Tek başıma çalışamıyorum veya dışarı çıkamıyorum. Koşuya çıkmayı ve spor salonuna gitmeyi seven, sağlıklı, mutlu bir gençken, belden aşağımın neredeyse felçli olduğu bir dönem yaşıyorum. Asla bir zamanlar olduğum kişi olamayacağımdan korkuyorum” diye konuştu.

Olayın ardından stresli bir olay, geçmiş travma, migren, aşılar ve ilaçların fonksiyonel nörolojik bozuklukları tetikleyebileceği belirtildi.