Agrobay işçileri CHP ve AKP’den destek bekliyor.

» Büyük Manşet » Agrobay işçileri CHP ve AKP’den destek bekliyor.

Agrobay Seracılık işçileri Halk TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuk oldu.

İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan ve dünyanın en büyük domates serasına sahip olduğunu söyleyen Bayburt Grup’a bağlı Agrobay Seracılık’ta çalışan işçiler, Tarım İşçileri Sendikası (Tarım Sen) üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmıştı.

Günlerdir direnişlerini sürdüren işçiler, bu gün de Halk TV’de “İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah” programına katılarak, CHP ve AKP’den sorunun çözümü için yardım beklediklerini ifade ettiler.

Ne olmuştu?

Dünyanın en büyük domates serasına sahip olduğunu söyleyen Bayburt Grup’a bağlı İzmir merkezli Agrobay Seracılık’ta işçiler, kötü çalışma koşulları, geç yatırılan maaşlar, ücretsiz izin dayatması, müdür ve mühendislerin yoğun baskısı, mobbing, kötü muamele uygulamaları ve daha birçok hak ihlali yaşanması üzerine sendikalaşma sürecine girdi.

Tarım İşçileri Sendikası’na (Tarım Sen) üye olan 39 işçi “İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunmak” gibi gerekçeleri içeren “Kod 46” ile işten çıkarıldı.

Yaşanan gelişme üzerine Tarım Sen, işçi kıyımına son verilmesi ve tazminat haklarının eksiksiz yatırılması için sera önünde eyleme başladı.

Yaşanan durum üzerine direnişe başlayan işçilere jandarma müdahale etmişti.

15 Eylül günü sera önünde bekleyişlerini sürdüren işçilere jandarma yeniden müdahale etti. Aralarında sendika yöneticileri, avukatlar, foto muhabiri Berkcan Zengin ve gazeteci Zeynep Kuray’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

O gün Türkiye Gazeteciler Sendikası, işçilere destek verdi ve gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, “Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan Agrobay Seracılık işçilerinin direnişine yapılan jandarma müdahalesinde gazeteci Zeynep Kuray ve foto muhabiri Berkcan Zengin gözaltına alındı. Süreci takip ediyoruz. Agrobay işçisi de gazeteciler de hakkını alacak!” ifadelerine yer verilmişti.